Bulatov se musel před kamerou přiznat ke špionáži pro USA

- Aktuality autor: Danica Klein

Zprávu o svém únosu a mučení dnes novinářům v litevském Vilniusu podal ukrajinský opoziční aktivista Dmytro Bulatov. Pětatřicetiletý muž se v Litvě léčí z vážných zranění, která mu na přelomu ledna a února v Kyjevě způsobili neznámí útočníci, údajně hovořící s ruským přízvukem. Bulatov prý musel na kameru prohlásit, že za peníze od amerického velvyslanectví verboval lidi do protivládních protestů.

Dmytro Bulatov

Dmytro Bulatov,zdroj: Daily Telegraph

Bulatova koncem ledna unesli neznámí pachatelé, kteří ho dva týdny mučili. Pokoušeli se ho ukřižovat a uříznout mu ucho. Když svým únoscům unikl, využil Bulatov nabídky k léčení ve Vilniusu. Litevští lékaři potvrdili, že jeho tělo nese zjevné známky dlouhodobého mučení a krutého zacházení.

"Musel jsem lhát, aby mě přestali mučit," řekl dnes Bulatov novinářům o svých únoscích. "Jednu chvíli jsem je prosil, aby mě zabili, dál už to nebylo možné snést," dodal. Dosud se nezbavil úporných bolestí hlavy a závratí.

Aby si zachránil život, musel se Bulatov nakonec před kamerami označit za amerického špiona. "Přinutili mě postavit se před kameru a vypovědět, že jsem bral peníze od amerického velvyslanectví a sháněl lidi do opozičních demonstrací," řekl novinářům.

Na Ukrajinu se Bulatov nehodlá vrátit, dokud nedostane záruky bezpečnosti. "Vláda musí zastavit veškeré stíhání opozičních aktivistů včetně mé osoby," prohlásil. Kvůli účasti na protestech Bulatovovi na Ukrajině hrozilo až osm let vězení. Obvinění související s jeho účastí na protivládních demonstracích ale úřady údajně mezitím stáhly.

Bulatovův únos vyvolal v evropských zemích silné protesty. Evropská ministryně zahraničí Catherine Ashtonová prohlásila, že je zděšena známkami mučení spáchaného na Bulatovovi, a zacházení s kritikem vlády označila za nepřijatelné. Nabídku k léčení dostal Bulatov i od německého ministra zahraničí Franka-Waltere Steinmeiera.

Tagy: špionáž mučení Vilnius

Zdroje: ČTK