Budoucí vláda nechce školné na vysokých školách. Rok ve školce bude ale povinný

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Budoucí vláda nechce školné ani zápisné na vysokých školách, slibuje růst platů ve školství. Počítá s tím finální verze koaliční smlouvy, kterou dnes představily strany vznikající koalice. Podle ní by měl být poslední ročník školky povinný. Ve vědě mají dostat podporu obory, kde je možné rychlé využití výsledků v praxi. Řadu z těchto opatření už slibovala i vláda Petra Nečase. 

Vysoká škola ekonomická (VŠE)

Vysoká škola ekonomická (VŠE),zdroj: turistika.cz

Se zavedením školného původně počítala Nečasova vláda, poté od něj ustoupila. Nový kabinet garantuje bezplatné vzdělávání na veřejných a státních vysokých školách. 

"Podle ekonomických možností státu se zasadíme o zvyšování mezd zaměstnanců ve školství včetně nepedagogických pracovníků," stojí ve smlouvě. Počítá se také s kariérním řádem učitelů. Kromě vzdělání pedagogů by se mělo zlepšit i vybavení škol, a to hlavně díky dotacím z EU. 

Evropské peníze chce budoucí kabinet využít i na vybudování nových školek a jeslí. "Poslední rok předškolního vzdělávání zavedeme v zásadě jako povinný," uvádí materiál. Zasadit se chtějí strany také o vznik firemních školek. Cenově dostupné mají zůstat školní obědy a družina. 

Ve vzdělávání se mají podpořit přírodovědné a technické obory, výuka jazyků, etická výchova a vzdělávání k aktivnímu občanství. 

V oblasti vědy mají dostat přednost obory, v nichž je možné rychlé využití v praxi, jako biotechnologie, nanotechnologie, biochemie, medicína, informatika nebo strojírenství. Ve společenskovědních disciplínách to má být bádání zaměřené na kulturu a historii České republiky a tendencí v české společnosti. 

"Je to v duchu těch nejbanálnějších frází o vzdělávání," reagoval na materiál Tomáš Feřtek ze spolku EDUin zabývající se vzděláváním. Kromě toho, že vzdělání opět nepatří mezi priority, kritizoval i to, že materiál neuvádí, jak dosáhnout slibovaných výsledků. Například u zvýšení platů učitelů není řečeno, na základě čeho by se měl kantorům zvedat plat. Jediná nová věc je prý takzvané duální vzdělávání, které počítá s praxí učňů v podnicích. To ale Feřtek označil za podlehnutí lobby velkých firem. 

Tagy: školné mateřská škola nová vláda

Zdroje: ČTK