Budeme o reformách s opozicí jednat, slibuje Nečas. Sobotka nevěří

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Premiér a předseda ODS Petr Nečas ujišťuje, že o všech klíčových reformách bude jím vedená koaliční vláda vyjednávat s opozici. Úřadující šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka mu to ale nevěří.

Sobotka tvrdí, že pokud nebude mít sociální demokracie po nadcházejících volbách do Senátu v horní komoře většinu, bude s ní vláda vyjednávat jen naoko. 

"My budeme vyjednávat o klíčových reformách, myslím si, že je to nezbytné," řekl Nečas v pořadu Nedělní partie na TV Prima, i když neslíbil, že se na všem vláda s opozicí dohodne.

Sobotka: Nebudeme-li mít většinu v Senátu, budou nás válcovat

Sobotka se ale domnívá, že pokud bude mít současná vládní koalice většinu i v Senátu, bude v pokušení "válcovat" opozici. Připomněl například zkušenost z roku 2007, kdy Senát schvaloval tehdejší vládní reformu veřejných financí a hlasy poslanců pravice tehdy rozhodl, že se jí nebude zabývat a odešle ji bez rozpravy rovnou prezidentovi k podpisu. 

Připomněl také vládní snahu změnit platové tarify ve veřejné správě. "Vy jste vyjednávali tak dobře, až to do ulic vyhnalo 40000 zaměstnanců veřejného sektoru na jednu z největších demonstrací, kterou jsme tady proti vládě měli," prohlásil Sobotka. 

Nečas: Senát může reformy zbrzdit

Nečasovi naproti tomu záleží na tom, aby Senát měl po volbách středopravicové zabarvení. Připouští, že horní komora sice může za určitých okolností reformní úsilí vlády zbrzdit, ale tvrdí, že ho nemůže zastavit.

ODS má podle něj jediný cíl, a to nadcházející senátní volby vyhrát. Senátní volby však jako referendum o vládě nevnímá. "Senátní volby, jak známo, běží jen ve třetině senátních obvodů, nejsou to celoplošné, celostátní volby, nicméně jsou to volby do parlamentu," řekl. 

"Já jsem přesvědčen o tom, že to referendum do značné míry být může," domnívá se naopak Sobotka. ČSSD má podle něj za cíl získat v Senátu většinu. Nyní mají sociální demokraté v Senátu 29 zástupců, pokud by jich v nynějších volbách získali ještě 12, měli by v horní komoře většinu.

Oba lídři jsou pro finanční limity kampaní

Nečas se shodl se Sobotkou alespoň na potřebnosti zavedení limitů, které by stanovily, kolik politické strany mohou utratit za předvolební kampaně.

Nečas ale podmínil zavedení limitů tím, že strany zveřejní náklady na minulé kampaně. Podle něj musí být rovněž zajištěno, že limity nebudou obcházeny například prostřednictvím anonymních kampaní. 

Sobotka v debatě uvedl, že je potřeba zpřísnit pravidla pro financování kampaní a navrhl stanovení finančních limitů. "Jsem připraven o tom jednat za jedné podmínky, a sice, že se skutečně zveřejní výdaje na minulé kampaně," reagoval Nečas.

Limity nesmějí být obcházeny

Podle šéfa občanských demokratů není problém ve stanovení limitů, ale v tom, aby tyto limity nebyly obcházeny. Připomněl negativní kampaň před květnovými sněmovními volbami, která napadala ODS. Podle něj bylo jasné, že za akcí stojí ČSSD, ta se k tomu ale nehlásila. 

"Musí být zavedeny jednoznačné pojistky, že to nebude obcházeno přes tyto kampaně, které nebudou identifikovány. V tom je jádro pudla, ne ve stanovení limitů," poznamenal Nečas. 

Ne milionovým odměnám v dozorčích radách

Sobotka souhlasil se zavedením limitů i pojistek. "Dohodněme se i na tom, že by zastupitelé neměli dostávat milionové odměny v dozorčích radách," řekl v debatě. Sobotka uvedl, že předloží návrh zákona o regulaci lobbingu, který by to zakazoval. Podle něj by to bylo vhodné i proto, že členové pražské ČSSD, kteří byli v tomto volebním období v opozici, v některých představenstvech a dozorčích radách seděli. Za to pak dostávali milionové odměny. 

Tento týden Hospodářské noviny informovaly o případu místopředsedy pražské sociální demokracie Miroslava Pocheho, který část této odměny skrytě přes další členy daroval straně. Podle Sobotky tím porušil vnitřní směrnice strany o nakládání s členskými příspěvky.

Poche kvůli tomu rezignoval na všechny stranické funkce, někteří lidé z vedení ČSSD požadovali, aby byl stažen i z kandidátky pro volby do pražského zastupitelstva. Pražská buňka to ale odmítla. "Já kdybych na místě kolegů v Praze, pravděpodobně bych postupoval jinak," poznamenal Sobotka.

Tagy: ODS reformy

Zdroje: ČTK