Bude kandidovat na prezidenta? Medveděv se ještě nerozhodl

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ruský prezident Dmitrij Medveděv se navzdory očekávání na středeční tiskové konferenci nevyjádřil, zda se bude ucházet o druhý mandát. Ujistil však, že se rozhodne brzy.

Pohrozil dále Západu odvetnými opatřeními a návratem ke studené válce, pokud Moskva nezíská záruky, že protiraketová obrana není zaměřena proti Rusku. 

"Chtěli bychom, aby se budování evropské protiraketové obrany podřídilo pochopitelným pravidlům," prohlásil. Vyzval Západ, aby buď Rusko přizval ke spolupráci na protiraketovém štítu, nebo otevřeně přiznal, že systém je zaměřen proti Rusku, protože jiné země, jako je Írán, nemají a v nejbližších letech nebudou mít takové možnosti ohrozit Západ jako Rusko. Považuje však za možné dosáhnout ve sporu dohody. 

Návrat do studené války?

"Pokud toho nedosáhneme, budeme muset přijímat odvetná opatření, což se vůbec nechce, a tehdy bude řeč o urychleném posilování úderného potenciálu. To by byl velice špatný scénář, který by nás vrhl do dob studené války," varoval. Dodal, že v takovém případě by Rusko mohlo i vystoupit z poslední odzbrojovací dohody se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní. 

Ke své potenciální prezidentské kandidatuře řekl, že "...vše se musí podřídit rozumnému scénáři. To neznamená, že rozhodnutí lze odkládat donekonečna. Nebudete čekat moc dlouho," prohlásil na své vůbec první velké tiskové konferenci, kterou po třech letech jako šéf státu uspořádal ve stylu svého předchůdce Vladimira Putina

Před stovkami novinářů však Medveděv žertoval, že čekal hlavní otázku na kandidaturu jako první, přišla však až jako čtvrtá. "Politický život vůbec není jen show, ale složitá práce, která je podřízena jistým technologiím, a ty je třeba dodržovat," objasnil s tím, že rozhodnutí přijde v pravý okamžik, až k tomu dozrají podmínky a kdy rozhodnutí přinese náležitý efekt. Tiskovou konferenci však k tomu nepovažuje za vhodné místo. 

Dobré vztahy s Putinem

Medveděv a Putin jsou považováni za hlavní favority. Oba zatím nevylučují, že budou na jaře 2012 kandidovat na prezidenta, ale rozhodnutí dosud nepadlo. Ruští politologové předpokládají, že se tak stane až po prosincových volbách do Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu. 

Podle Medveděva by rozhodnutí o budoucí roli mělo být zodpovědné. Prezident také ujistil, že jeho vztahy s Putinem se neomezují jen na "vládnoucí tandem", ale jsou hlubší. 

"Dobře se známe. Skutečně stejně smýšlíme. Ať se říká cokoliv, máme velice blízké přístupy k rozvoji země," poznamenal v narážce na spekulace o roztržce a soupeření v tandemu. Blízkost názorů podle Medveděva neznamená, že by se oba shodovali naprosto ve všem, ale na paměti je prý třeba mít, že "je soupeření, které pomáhá, a soupeření, které vede do slepé uličky".

Tagy: Rusko medvedev mandát

Zdroje: ČTK