Brutální zákrok policie: Šíité v Bahrajnu pohřbívají mrtvé demonstranty

- Aktuality autor: red

Šíité v Bahrajnu v pátek pohřbívají mrtvé z řad protivládních demonstrantů, jejichž tábor na centrálním náměstí v Manámě ve čtvrtek násilně rozehnala policie. Podle svědků citovaných agenturou DPA se pohřbů účastní až 15.000 lidí.

V Manámě má situaci pod kontrolou armáda, hlášeny tam jsou jen dvě nepočetné demonstrace - jedna oponentů vlády a panovnického domu, druhá jejich stoupenců.
"Lidé chtějí pád režimu," citovala agentura Reuters volání účastníků smutečního průvodu ve městě Sitra, kde se koná pohřeb dvou obětí.

Tvrdé policejní akce

Policie ve čtvrtek tvrdě udeřila na tisíce demonstrantů tábořících v centru Manámy a vyhnala je z Perlového náměstí. Nejméně čtyři lidé byli zabiti, přes 230 osob utrpělo zranění, desítky demonstrantů byly zatčeny a kolem 60 zůstává nezvěstných.

Duchovní vůdce bahrajnských šíitů šajch Ísá Kásim dnes označil čtvrteční policejní zákrok proti demonstrantům v Manámě za masakr. Vláda tak zavřela dveře k dialogu (s šíitskou opozicí), citovala agentura Reuters prohlášení tohoto nejuctívanějšího šíitského duchovního země k tisícům věřících, kteří se shromáždili k pátečním modlitbám v mešitě na jihozápadě Bahrajnu.

Pohřebních průvodů v Bahrajnu se často účastní početné davy lidí a provázejí je hluboké emoce.

Chtěl svobodu, teď je mrtvý

V mešitě v Sitře muži připravili k pohřbení těla dvaadvacetiletého studenta Mahmúda Takího a osmapadesátiletého Alího Mansúra Chudajra. Třetí mrtvý byl už ráno pohřben v Sitře, pohřeb čtvrté oběti policejní represe je podle agentur plánován na odpoledne v jiném šíitském městě.

"Než tam šel, řekl mi: neboj se otče, chci svobodu," řekl otec zabitého studenta. Protesty podle něj budou "samozřejmě pokračovat".

Těla obou zabitých demonstrantů byla zahalena do bahrajnské vlajky a uložena na střechu dvou terénních vozů, které se vydaly na pomalou cestu ulicemi města. Policisty není v Sitře vidět, napsal Reuters, nad městem jen přelétá policejní vrtulník.
"Soud, soud s tím zločineckým gangem," provolával smuteční dav. "Spravedlnost, svobodu a konstituční monarchii!"

Bahrajnský ministr vnitra šajch Chálid bin Ahmad Chalífa označil brutální policejní zákrok proti demonstrantům za nutný, protože země se podle něj nachází na "pokraji sektářské propasti".

Lidé jsou k demonstracím donuceni

Čtyřiašedesátiletý právník Hasan Rádí ze Sitry to ale popírá. "Nikdo nechce být sektářský, lidé jsou k tomu ale donuceni, když jsou diskriminováni. Žádná práce, žádný respekt," prohlásil před mešitou.

"To, co požadují (demonstranti), je moderní stát se skutečně demokratickou ústavou, která zaručí jejich práva a rovnoprávnost. Dospěje to k násilnostem, ke střetům," řekl v Manámě demonstrant jménem Saíd televizi BBC ráno před plánovanými pohřby. "Bahrajn se propadá do skutečně temného tunelu," prohlásil a dodal, že se bojí o svou bezpečnost: "Kdyby (úřady) znaly mé jméno, mohl bych přijít o práci, mohl bych přijít o život."

Protivládní nepokoje v Bahrajnu, ovlivněné zřejmě podobnými protesty v Tunisku a Egyptě, vypukly v pondělí. Většinu demonstrantů tvořili šíité, kteří si dlouhodobě stěžují na to, že je vláda sunnitské dynastie přehlíží a diskriminuje. Šíitská opozice požaduje demisi vlády a napříště vládu volenou, nikoliv obsazovanou královými oblíbenci.

Tagy: policie demonstrace Bahrajn

Zdroje: ČTK