Brutální vražda seniora z Tanvaldu bude stát viníky 17 let života za mřížemi

AKTUALIZOVÁNO - Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Za brutální vraždu sedmdesátiletého muže v Tanvaldu na Jablonecku si spolupachatel Ladislav Olah odpyká 17 let ve vězení. Jeho dovolání nedávno bez veřejného jednání odmítl Nejvyšší soud (NS) a usnesení dnes zpřístupnil v internetové databázi. Spolupachatel Leoš Lipenský a organizátor Josef Husička se na NS neobrátili. 

Olah v dovolání znovu zopakoval, že do seniorova bytu s Lipenským nepřišel vraždit, ale pouze loupit. Soudy podle něj také nepřihlédly k polehčujícím okolnostem, zejména k jeho doznání a upřímné lítosti. Podle NS ale pachatelé byli srozuměni s tím, že důkladně spoutaný senior může zemřít. 

"Za popsané situace, kdy poškozený měl lepicí pásku kolem hlavy pevně obtočenou, museli oba obvinění vědět, že poškozený je omezen v dýchání v tak zásadním rozsahu, že mu to může způsobit smrt," stojí v usnesení. 

Odcizili dva telefony a 1200 Kč

Podle obžaloby naplánoval loupež Husička, který seniora znal osobně. Domluvil se s Olahem a Lipenským, jimž řekl, že v bytě najdou peníze a zlato. Organizátor při akci čekal ve voze. Olah s Lipenským seniora podle obžaloby povalili na podlahu, zbili a omotali mu obličej páskou. 

Kvůli věku a zdravotnímu stavu se muž nedokázal účinně bránit. Příčinou smrti bylo udušení zvratky a krví. Utrpěl také mnoho podlitin a měl zlomené žebro. Pachatelé si z bytu odnesli 1200 korun a dva telefony. 

Útočníci u soudů v Liberci a Praze přiznali, že měli v plánu loupež. Nechtěli však údajně vraždit. Podle justice ale důkazy jasně nasvědčují snaze o fyzickou likvidaci oběti. Lipenský si stejně jako Olah vyslechl sedmnáctiletý trest, Husička si odpyká osm let.

Tagy: vězení vražda tanvald

Zdroje: ČTK