Brusel znovu zažaloval Česko, chce půlmilionové penále za den

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Evropská komise zažalovala již podruhé Česko kvůli zaměstnaneckým penzijním fondům. U soudu EU žádá, aby ČR v případě soudní prohry, zaplatila více než půl milionu korun (22364 eur) za každý den od vynesení verdiktu až do doby, kdy směrnici převede do národního práva.

První soud česká vláda již prohrála, přičemž směrnici měla převést do roku 2005. 

Už teď by Česko platilo desítky milionů

Pokud by Česko neuspělo u soudu i tentokrát, muselo by navíc zaplatit 5644 eur (135.000 korun) za den od vynesení prvního rozsudku. Od prvního rozsudku uběhlo již 414 dní a pokuta teoreticky činí 56 milionů korun. Podle mluvčí Evropské komise Pii Hansenové je situace kolem českého případu "velmi vážná". 

Směrnice, která nese název IORP, má v celé Evropské unii sjednotit pravidla pro instituce, jež mají na starosti důchodové pojištění zaměstnanců a dohled nad jejich fungováním. Češi dosud stavěli svojí obhajobu na tom, že žádné podobné instituce nemají, a tudíž nevidí důvod, proč by směrnici zaváděli. 

Česká obhajoba navíc již v případě prvního soudu zdůrazňovala obavy, že by zaměstnanecké fondy a další na ně napojené instituce musely v ČR vzniknout, pokud by evropské právo v této podobě přejala. Unijní soud ovšem tyto argumenty odmítl, protože podle něj cílem směrnice EU není harmonizace penzijních systémů napříč evropskou sedmadvacítkou.

Tagy: soud EU Česko pokuta fondy

Zdroje: ČTK