Brusel zatím víza pro Kanaďany nenavrhne

- Aktuality autor: red

Evropská komise zatím členským zemím Evropské unie nenavrhne, aby zavedly víza pro kanadské diplomaty. Řekla to eurokomisařka pro vnitro Cecilia Malmströmová.

Tímto krokem ještě před časem Brusel hrozil kvůli tomu, že Kanada obnovila vízovou povinnost pro Čechy.

Komise loni na podzim v analýze česko-kanadského sporu uvedla, že doporučí zemím EU, aby zavedly víza pro kanadské diplomaty, pokud nebudou do konce roku splněny určité podmínky.

Šlo o zjednodušení procesu vydávání víz pro Čechy, což se otevřením konzulárního oddělení v Praze stalo, neboť předtím museli čeští občané pro víza jezdit do zahraničí, nejčastěji do Vídně. Druhou podmínkou bylo vypracování jakési "cestovní mapy" vedoucí k návratu k bezvízovému styku.

"Nyní to neuděláme," řekla komisařka na dotaz, zda přijde s návrhem na zavedení víz pro držitele kanadských diplomatických a služebních pasů. O tom se podle dřívějších očekávání mělo jednat na dubnovém zasedání ministrů vnitra.

O situaci jednala v půlce března v Praze skupina českých, kanadských i komisních expertů. Český diplomat seznámený s tímto jednáním řekl, že je sice možná vidět světýlka na konci pomyslného tunelu, ale stav je zatím pro Prahu stále neuspokojující. Kanaďané totiž na jednání uvedli, že by se mělo nakonec dospět k zrušení víz a že budou pracovat na změnách tamního azylového systému, jenže to může trvat řadu let.

Tagy: EU Kanada viza EK

Zdroje: ČTK