Brusel poslal Ukrajině 250 milionů eur na reformy

- Aktuality autor: Alina Holušová

Evropská unie poslala Ukrajině první várku peněz slíbených na reformy a státní instituce. Jde o částku ve výši 250 milionů eur (zhruba 6,7 miliard korun) z celkem 350 milionů, které Brusel slíbil Ukrajincům. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Zbývajících více než sto milionů eur z celkové částky má následovat v příštích měsících. Poskytnutí bude podmíněno pokrokem v boji proti korupci, ve správě veřejných peněz, ale i ústavními změnami a reformami soudnictví či volebních zákonů.

V květnu podepsaná dohoda počítá také s deseti miliony eur (asi 270 milionů korun) na rozvoj občanské společnosti. Cílem celého programu je podpora přípravy Ukrajiny na uzavření asociační dohody a spojené smlouvy o volném obchodu. Dokument, jehož politické části už byly podepsány v březnu, by měl být definitivně stvrzen na okraj nejbližšího unijního summitu 27. června v Bruselu.

Z Evropy už na Ukrajinu začaly odcházet peníze v rámci půjčky z takzvaného programu makrofinanční pomoci v celkové výši 1,6 miliardy eur (přes 43 miliard korun).

Půjčka je součástí širšího balíku finanční pomoci, který EU slíbila poskytnout Ukrajině letos v březnu. Celkem by Ukrajina měla získat v podobě půjček a záruk nejméně 11 miliard eur.

Tagy: Ukrajina Evropská unie reformy finanční pomoc

Zdroje: ČTK