Brusel chce, aby vznikl jízdní řád pro celou EU a všechny Evropany

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Brusel chce, aby v Evropské unii vznikl jednotný evropský jízdní řád. Ten by měl zahrnovat všechny unijní státy a také všechny druhy dopravy. Cílem je prý ulehčit život běžným lidem.

Problém je nyní totiž v tom, že existuje podle údajů Evropské komise více než stovka různých jízdních řádů. "Žádný z nich neumožňuje uživateli najít informace či zarezervovat jízdenku na cestu kdekoliv v Evropě při zohlednění různých zemí či dopravních prostředků," zdůraznila komise v prohlášení. 

Eurokomisař pro dopravu Siim Kallas současně vyzval zástupce odvětví dopravy, aby vypracovali skutečný evropský jízdní řád, který by to měl zajistit. 

"Není důvod k tomu, aby na jednotném evropském trhu existovala celá řada jízdních řádů. Rád bych podniknul cestu po Evropě, kdy bych mohl kombinovat leteckou, železniční i námořní dopravu, městskou či silniční dopravu a přitom bych celou cestu mohl naplánovat on-line a potřeboval bych jen jednu jízdenku, kterou bych rovněž zakoupil on-line. Proto zahajuji tuto iniciativu," prohlásil Kallas. 

Češi iniciativu vítají

Tuzemské ministerstvo dopravy iniciativu přivítalo. "Chcete-li si vyhledat dopravní spojení ve vícero státech, musíte použít několik různých informačních webů. A někde dokonce i v rámci jedné země. Ne všude existuje propojený systém jako u nás, například v Polsku to takto nefunguje. U nás využíváme jednotný národní vyhledavač CIS JŘ, takže předpokládáme, že propojení s jiným informačním systémem by nemuselo být až tak složité," uvedl Martin Novák z tiskového oddělení ministerstva. 

K iniciativě se může připojit kdokoli, od firem, přes úřady po širokou veřejnost. Ta pak bude hlasovat o předložených jízdních řádech a o tom, jak fungují. Komise pak pomůže vítězům s propagací jejich výtvorů.

Tagy: EU Brusel

Zdroje: ČTK