Brusel: České veřejné finance vzbuzují obavy

- Aktuality autor: red

Dlouhodobá udržitelnost českých veřejných financí vzbuzuje obavy. V hodnocení takzvaného konvergenčního programu, tedy rozpočtových plánů na příští roky, to uvedla Evropská komise.

Brusel Česko rovněž kritizuje kvůli neexistenci opatření, které mají do roku 2013 schodek českého rozpočtu přivést ročně pod tři procenta HDP, což je v unii povinná hranice. Česko, ale dnes většina zemí v EU, jí v současnosti však citelně překračují.

"Rozpočtová náprava v těchto letech (2011 a 2012) závisí na výdajových škrtech, která ale nejsou vyjádřena konkrétními opatřeními. Program navíc neposkytuje informace jak srazit deficit (pod tři procenta HDP) do roku 2013," uvedla komise.

Podle ní by česká vláda měla vypracovat rozpočtovou strategii pro roky 2011 a 2012, kde by nejen nastínila konkrétní úsporná opatření, ale zároveň by navrhla reformy, které vylepší dlouhodobou udržitelnost českých veřejných financí.

Ta v současnosti patří mezi nejhorší v Evropské unii a Evropská komise jej řadí do nejhorší skupiny států, jejichž finance by bez reforem za několik let zkolabovaly. "Slabost rozpočtového rámce a vysoké riziko z hlediska dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí zůstávají zdrojem obav," doplnila komise.

Vláda premiéra Jana Fischera v konvergenčním programu počítá s tím, že rozpočtový schodek v letošním roce dosáhne 5,3 procenta HDP, v příštím roce 4,8 procenta HDP a o rok později 4,2 procenta HDP.

Náprava českých veřejných financí však bude záležet především na vládě, která vzejde z květnových voleb. Pokud by se jí nepodařilo rozpočet napravit do roku 2013, vystaví zemi sankcím a mohla by jí připravit i o peníze z unijních fondů. Podle komise zůstává hlavním problémem českých veřejných financí strukturální deficit, který jen loni tvořil zhruba šest procent HDP.

Vláda by měla zapracovat i na obrácení trendu na pracovním trhu, kde citelně přibývá nezaměstnaných, což je pro státní pokladnu spojené s dalšími výdaji. "Dopad ekonomické krize se navíc překryje se stárnutím populace, což by mohlo negativně ovlivnit potenciál českého hospodářství a udržitelnost veřejných financí," uvedla komise.

Klíčovým pro další vývoj hospodaření bude tempo reforem, které Češi podle Bruselu musí zrychlit. Reformy by se přitom měly zaměřit na zvýšení růstu HDP a produktivity a vzdělanosti zaměstnanců. Český konvergenční program počítá v letošním roce s hospodářským růstem o 1,3 procenta, v roce 2011 o 2,6 procenta a v roce 2012 dokonce o 3,8 procenta. "Tento scénář se zdá pravděpodobný do roku 2011, ale prudký nárůst hospodářského růstu v roce 2012 se zdá příliš optimistický a neodráží umírněnost, s níž by měly být sestavovány rozpočtové strategie," uvedla EK.

Tagy: Česko Brusel rozpočet obavy schodek evropská EK

Zdroje: ČTK