Bruntál: Na pořádek ve městě už dohlížejí asistentni prevence

- Aktuality autor: red

Na pořádek v problémových částech Bruntálu dohlížejí od začátku srpna takzvaní asistenti prevence.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Na této pozici se bude střídat celkem pět lidí, kteří budou například sledovat, zda někdo něco neničí nebo neznečišťuje, budou se snažit předcházet konfliktům mezi místními obyvateli a také kvůli případným krádežím monitorovat sběrny. Informoval o tom dnes mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek.

Pokud se asistenti prevence stanou svědky nějakého nepřístojného jednání, nebudou sice moci zakročit, ale zavolají strážníky. "Asistenti nemají žádné pravomoci jako například policie, ale jde o to, že když uvidí nějaký přestupek nebo trestní jednání, musí městskou policii přivolat. Často člověk něco vidí, ale z nejrůznějších důvodů policii nezavolá. V případě těchto asistentů to bude naopak povinnost," řekl Ondrášek.

Asistenti jsou z úřadu práce

Vysvětlil, že město asistenty nebude platit ze svého rozpočtu, protože budou působit v režimu veřejné služby. Ta je pro dlouhodobě nezaměstnané lidi, evidované na úřadech práce, podmínkou pro navýšení základního příspěvku v hmotné nouzi, který vyplácí stát.

"V často diskutované západní části města může nové opatření výrazně přispět k dodržování veřejného pořádku, čistoty prostranství či zamezení konfliktních situací. Přínos bude mít také pro děti a jejich rodiče trávící volný čas na místním hřišti," uvedl Ondrášek. Dětské hřiště je místem, na které se asistenti prevence zaměří. Podle Ondráška budou dohlížet na chování a odpovídající věk dětí, které tam tráví čas.

Zapojit lidi na sociálních dávkách

"Chceme se pokusit o každé řešení, které může vést k pocitu většího bezpečí slušných občanů, kteří zde žijí, a také k zajištění veřejného pořádku a čistoty prostranství. Zároveň tímto způsobem hodláme zapojit lidi pobírající sociální dávky, aby i oni přispěli k řešení situace," sdělil v tiskové zprávě starosta Bruntálu Petr Rys.

Asistenti se budou pohybovat v oblasti ulic Rýmařovské, Zeyerově, Dlouhé, Pěší a Jezdecké. Mluvčí města uvedl, že na místě bude každý den v době od 14:00 do 20:00 jeden asistent, který bude mít na sobě reflexní vestu s nápisem Asistent prevence - Město Bruntál.

Tagy: straznik novy bezpečí

Zdroje: ČTK