Brožová podala kárnou žalobu na libereckou soudkyni

- Aktuality autor: red

Předsedkyně Nejvyššího soudu (NS) Iva Brožová podala kárnou žalobu na libereckou soudkyni Blanku Škrétovou. Chce ji potrestat za mnohaletou prodlevu při podání dovolání.

 Okresnímu soudu v Liberci trvalo bezmála pět let, než doručil Nejvyššímu soudu dovolání muže odsouzeného za drogové delikty a kuplířství. Případ měla na starosti právě Škrétová. Brožová navrhuje kárný postih v podobě "přiměřeného snížení platu". Řekl to mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig. 

Velká prodleva při odesílání dovolání je podle Brožové selháním a závažnou chybou, a to i přesto, že NS nakonec dovolání odmítl. Příčinou prodlevy byla nejspíš chyba při manipulaci s listinami u okresního soudu. Předání opravného prostředku nadřízenému soudu je přitom rutinní a nepříliš náročný úkon, většinou to trvá několik týdnů, maximálně měsíců. Odsouzený muž je ve vězení. 

Škrétová nedávno řekla, že prodleva vznikla kvůli omylu při práci s listinami. "Dovolání bylo omylem sešito k jiným listinám a založeno ve spisovně," uvedla Škrétová. Dovolání podle ní nebylo zaneseno ani v počítačové evidenci, proto nemohla chybu odhalit. Brožová nechala manipulaci se spisem prošetřit a nakonec dospěla k závěru o kárné zodpovědnosti soudkyně. 

V případu šlo o recidivistu Patrika Packu. Okresní soud jej v roce 2004 potrestal pětiletým vězením za drogové delikty, kuplířství a pokus o ublížení na zdraví. Krajský soud mu v listopadu 2005 trest zmírnil na čtyřleté vězení. Packa pak podal dovolání. Okresní soud jakožto soud prvního stupně měl v tom okamžiku za úkol doručit spis a dovolání k Nejvyššímu soudu, kam však zásilka doputovala až letos v dubnu. 

"Dovolání jsme projednali přednostně a mimo pořadí," uvedl Knötig. Hrozilo totiž riziko, že pokud by Nejvyšší soud rozsudek z nějakého důvodu zrušil, pykal by Packa ve vězení zbytečně. NS ale nakonec k argumentům v dovolání nepřihlédl. Packa je stále ve výkonu trestu, do vězení totiž nastoupil až v listopadu 2008. 

Česká justice dlouhodobě čelí kritice za příliš pomalé rozhodování. Kárnou žalobu Brožové projedná speciální senát Nejvyššího správního soudu.

Zdroje: ČTK