Brožová nabídla Klausovi čtyři jména na místopředsedu NS

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Předsedkyně Nejvyššího soudu (NS) Iva Brožová se ve čtvrtek shodla s prezidentem Václavem Klausem na tom, že nový místopředseda NS musí být odborník s morální integritou. Brožová nabídla hlavě státu čtyři jména ke zvážení.

Klaus, který by měl kandidáta vybrat a jmenovat z řad soudců Nejvyššího soudu, prý na setkání jméno svého případného vlastního favorita nezmínil. Brožová řekla, že prezidentovi nabídla čtyři možná jména.

Ještě tento měsíc prý bude s Klausem o novém místopředsedovi soudu jednat znovu. Současný místopředseda Pavel Kučera odchází na konci roku do důchodu a navíc čelil kárnému řízení, kterému se vyhnul vlastní rezignací. 

Brožová po více než hodinové schůzce řekla, že se s Klausem shodla na nutnosti najít i pro veřejnost důvěryhodného kandidáta. "My jsme hovořili o tom, aby to v každém případě byla osobnost nejen odborně zdatná, ale i požívající důvěryhodnosti z hlediska morální a mravní integrity," vysvětlila předsedkyně s tím, že její nový zástupce by měl mít důvěru i české veřejnosti. 

Kandidáti: Nejde jen o soudce z NS

Brožová prezidentovi navrhla čtyři konkrétní jména. Novinářům prozradila pouze, že nejde jen o stávající soudce NS. Klaus by měl kandidáta vybrat z řad soudců Nejvyššího soudu. Pokud půjde o člověka zvenčí, musí se nejprve stát soudcem NS. S přidělením soudce ale musí souhlasit Brožová. "Budeme s panem prezidentem dál v kontaktu a určitě k nějakému dalšímu jednání dojde. Do konce roku," prohlásila předsedkyně. 

Situaci kolem odcházejícího místopředsedy Kučery prý s Klausem neřešila. "To už je skutečně uzavřená záležitost," poznamenala Brožová. Kučera jde do důchodu na konci prosince, protože mu bude 70 let. Nedávno sám rezignoval na funkci soudce, a vyhnul se tak dočasnému zproštění funkce kvůli nepříznivému vývoji kárného řízení souvisejícího s kauzou senátora Jiřího Čunka. Podle Brožové Kučera svou rezignací zabránil tomu, aby byl dán průchod spravedlnosti. 

Klaus měl s Brožovou vždy spory

S Klausem prý Brožová probírala i další témata. Hovořili například o soudcovské samosprávě i o dobrovolných sdruženích soudců, obecně o roli soudců a roli akademické půdy. Obě sféry by "měly fungovat ve vzájemné interakci a doplňovat se, což je moment, který v tuto chvíli postrádáme," uvedla Brožová. 

Vztahy Klause a Brožové byly v minulých letech napjaté. Klaus se společně s někdejším ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem pokusil Brožovou odvolat z funkce. Brožové se však zastal Ústavní soud. Nevyšel ani pokus ustanovit druhým místopředsedou Nejvyššího soudu Jaroslava Bureše. Brožová s jeho jmenováním nesouhlasila a také v tomto případě jí vyhověl Ústavní soud.

Zdroje: ČTK