Brno odmítlo Amazon? Slovenská vláda jej ihned láká k sobě

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Slovenská vláda chce přesvědčit americkou společnost Amazon, aby nové logistické centrum postavila na Slovensku. Amazon plánuje stavbu obřího skladu v Brně, kde má ovšem s přípravou projektu kvůli odporu místních značné problémy.

Amazon

Amazon,zdroj: Getty Images

"Podnikli jsme první kroky k iniciování rozhovorů s tímto investorem. Nyní je důležité, aby se představy investora a možnosti státu co nejvíce přiblížily," citoval slovenský list Pravda mluvčího ministerstva hospodářství Stanislava Jurikoviče. Mluvčí uvedl, že tématem případných jednání by mohlo být poskytnutí státních pobídek nebo lokalita pro umístění investice.

Už dříve slovenská developerská skupina HB Reavis uvedla, že Amazonu nabídla lokalitu v průmyslovém a technologickém parku Eurovalley, která se nachází nedaleko Bratislavy.

Amazon měl záměr postavit v Brně distribuční centrum, které by zaměstnalo minimálně 1500 lidí. Dosud ale chybí dálniční sjezd, který chtěla budovat vláda už v roce 2000. Vykoupené ovšem nejsou ani pozemky, což je největší problém a největší časové zdržení.

Plán výstavby logistického centra Amazonu v Brně minulý týden zamítlo tamní zastupitelstvo. Amazon sdělil, že pokud Brno definitivně padne, prozkoumá firma jiné lokality, jako jsou Slovensko, Rakousko, popřípadě Ostrava. List Pravda upozornil, že na Slovensku by Amazon na podobné problémy jako v Česku patrně nenarazil. V zemi totiž platí zákon o mimořádných investicích, který umožňuje vládě obejít případné pokusy samosprávy o blokování významných staveb.

Developerská společnost CTP Invest se ale snaží najít shodu s představiteli Brna, která by projekt Amazonu mohla oživit. CTP vypracovalo návrh dodatku smlouvy, podle kterého by se firma podílela na stavbě dálničního sjezdu a zároveň by dostala garanci, že může po podpisu ihned začít stavět.

Tagy: sklad Brno Amazon

Zdroje: ČTK