Brněnští zastupitelé nechtějí druhé referendum o poloze nádraží

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Brněnští zastupitelé nepřijali návrh na vypsání referenda o poloze hlavního nádrží. Veřejné hlasování chtěla vyvolat Strana zelených. Její brněnský předseda Martin Ander řekl, že přesun nádraží není dobrým krokem pro cestující ani obyvatele Brna. Náměstek primátora Robert Kotzian (ODS) označil Anderův postoj za snahu získat politické body.  

Brno Hlavní nádraží

Brno Hlavní nádraží,zdroj: wikipedia

Podle předkládaného návrhu by se referendum konalo v rámci komunálních voleb letos v říjnu, aby mělo dostatečnou účast a bylo platné. "Odsunem nádraží by se cestujícím prodloužila doba cestování. Nádraží by mělo stát okolo 20 miliard korun, ale stovky milionů z rozpočtu města znamená už jen příprava odsunu a další náklady. A o takové investici by měli rozhodovat lidé," uvedl Ander.

"Vyhlášení nového místního referenda o poloze nádraží několik měsíců před komunálními volbami a bez znalosti výsledku studie považuji za politizaci věcného problému a snahu o zneužití tématu k získání politických bodů," řekl Kotzian.

Přestavba železničního uzlu se v Brně připravuje desítky let, stále na ni chybějí peníze. Odhadované náklady jsou 15 až 25 miliard korun, v závislosti na zvoleném řešení. Už v roce 2004 Brňané v referendu vyjádřili nesouhlas s jeho přesunem z centra k řece Svratce, nicméně referendum nebylo platné pro jeho nízkou účast.

Tagy: Brno hlavní nádraží

Zdroje: ČTK