Brněnští muslimové odmítají nařčení, že se radikalizují

- Aktuality autor: Jan Pastor

Brněnští muslimové odmítají nařčení, že se radikalizují a že jsou ve spojení s teroristickými islamistickými organizacemi. Finančně je nepodporují a na druhé straně od nich ani žádné peníze nečerpají, řekl dnes novinářům předseda brněnské islámské nadace, která působí při tamní mešitě, Muníb Hasan.

Připomněl, že nadace řeší vleklé spory se svým někdejším členem - konvertitou Lukášem Lhoťanem. Ten prý medializuje některé informace spojené s brněnskými muslimy, což prý dělá neobjektivně ve snaze je poškodit, protože se s nimi před časem rozešel ve zlém. Lhoťan to ale již dříve důrazně popřel.

Sporů měly obě strany více. Nejznámějším je kauza kazatele - konvertity Lukáše Větrovce. Ten měl před lety v brněnské mešitě kázání, v němž citoval ze starých náboženských textů pasáže, které hovoří o válce a zabíjení Židů. Jeho projev byl zveřejněn i na internetu. Hasan v souvislosti s tím přiznal pochybení.

Kázání vede nevhodně

"Za tuto věc jsme jej silně pokárali již tehdy. Opakovaně jsme mu sdělili, že kázání vede nevhodně. Kazatelskou činnost u nás ukončil. Problém je v tom, že nemáme imáma (duchovního), který by kázání vedl na kvalitní úrovni," řekl Hasan. V minulosti si již jednoho muslimové v zahraničí našli. Nedostal ale povolení k pobytu v ČR. Nyní nadace jedná o dalším imámovi.

V rozhovoru pro Českou televizi se Hasan za Větrovcovo kázání omluvil. "Velice nás mrzí, že tehdy to kázání proběhlo v brněnské mešitě tak, jak to podal pan Větrovec. Omlouváme se všem, zvláště židovské obci, všem Židům, kteří byli pohoršeni tímto kázáním. Ujišťujeme, že to nepohlo naší komunitu k žádné nesnášenlivosti," řekl dnes Hasan ČT.

Nelze říci, že by se brněnští muslimové radikalizovali

Větrovcovo kázání vyvolalo vlnu nevole. Odsoudila jej i židovská komunita. Hasan pak brněnským židům zaslal vysvětlující dopis, který ale nebyl formulován jako omluva. Případem se zabývá policie. Zda bude Větrovec stíhán se teprve rozhodne.

"Za nadaci jsme připraveni poskytnout orgánům činným v trestním řízení všechny podklady i k dalším obviněním, která ale považujeme za krajně účelová," uvedl její předseda. Jde o údajné spojení nadace s radikálními palestinskými organizacemi, údajné finanční dary pro muslimy ze Saúdské Arábie. Obojí Hasan popírá.

Setkání s novináři se účastnil i politolog Miroslav Mareš, který se zabývá extremismem v ČR. "Rozhodně nelze říci, že by se brněnští muslimové radikalizovali. Jak je vidět, snaží se vše vysvětlit a komunikují. Jistě se radikální věřící někde objevit může. To ale nadace není schopna ovlivnit," řekl.

Tagy: terorismus Brno islám muslimové

Zdroje: ČTK