Brněnská Grand Prix peníze dostane. Vláda dá 30 milionů kraji

- Aktuality autor: art

Vláda nakonec poskytne pro brněnskou Velkou cenu 30 milionů. Peníze předá Jihomoravskému kraji, jak ve středu oznámil ministr školství Marcel Chládek. Tamní hejtman Michal Hašek to považuje za výrazný krok k záchraně Grand Prix. 

Velká cena Brna je zřejmě zachráněná, vláda na ní dá peníze. Poskytne je kraji

Velká cena Brna je zřejmě zachráněná, vláda na ní dá peníze. Poskytne je kraji,zdroj: Grand Prix Brno

Kabinet měl mít ve věci rozhodnuto už v předchozích týdnech, vyžádal si ale dodatečné posudky jak od kraje, tak i od pořadatele (Autodrom Brno) a promotéra (Dorna Sport).

Koncepci podpory brněnské Velké ceny mělo ministerstvo školství připravit do konce února. Chládek znovu zdůraznil, že čerpat by se mělo především z cestovního ruchu. Stát také chce mít svého zástupce v pořadatelské organizaci, kterou nově založí kraj.

Dotaci schválila vláda už loni v červenci, jenže její vyplacení pozastavilo ministerstvo a požádalo Evropskou komisi o posudek, zda by se tím nedopustilo nedovolené veřejné podpory.  

Velké ceně málem zlomil vaz 30milionový dluh, který mají pořadatelé zaplatit za zalistovací poplatek promotérovi šampionátu. Do věci kvůli tomu vložil Jihomoravský kraj, který s vládou dojednal podmínky čerpání dotace, a od příštího roku chce převzít pořadatelské povinnosti. Někteří ministři totiž z dotování soukromých pořadatelů Grand Prix příliš nadšení nebyli.

"Děkujeme vládě premiéra Bohuslava Sobotky za dnešní rozhodnutí o poskytnutí dotace na uhrazení zbytku licenčního poplatku. Můžeme tak vyřešit problém z minulosti a znamená to výrazný krok k zachování GP v Brně v roce 2015 i v následujících letech," reagoval Hašek na středeční rozhodnutí kabinetu.

Hašek slíbil, že kraj ihned začne znovu jednat s Dorna Sports o budoucnosti závodů a vše bude konzultovat s vládou, městem i brněnským Autodromem.

Radost z dotace mají samozřejmě i pořadatelé. "Ceníme si rozhodnutí vlády i skutečnosti, že se stal Jihomoravský kraj zprostředkovatelem příjmu dotace. Nyní doufáme, že bude tato částka co nejrychleji převedena promotérské společnosti Dorna a budou uhrazeny naše závazky za loňský rok. Tím se nám otevře prostor pro další jednání s Dornou o příštích ročnících mistrovství světa motocyklů v Brně," prohlásil mluvčí Autodromu Jiří Smetana.

Loňská Grand Prix skončila ve schodku necelých 60 milionů korun, přičemž s dotacemi představovala ztráta 30 milionů, což je nejméně za posledních pět let, kdy stoupl zalistovací poplatek za účast v seriálu mistrovství světa. 

Tagy: Česko Ministerstvo školství Grand Prix Grand Prix 2014 Sobotkova vláda česká vláda česká politika komunální politika vládní dotace

Zdroje: ČTK