Britští detektivové dodali poznatky o uplácení při výběru Gripenů

- Aktuality autor: red

Z Londýna do Prahy dorazil spis s poznatky britských detektivů o tom, jak se v Česku uplácelo v letech 1999 až 2001 při výběru 24 stíhaček. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny (HN) Čeští žalobci tak dostali do rukou dokumenty, od nichž si slibují průlom při vyšetřování korupční kauzy kolem gripenů.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Vrchní státní zastupitelství v Praze nyní čeká, až dostane oficiální překlad materiálu, na cestě jsou i informace z USA, dodal deník.

Čeští státní zástupci o informace požádali už loni, ale komunikace s britskými úřady vázla. Před měsícem kvůli tomu naléhal český premiér Petr Nečas na svého britského kolegu Davida Camerona. "Jsem rád, že se po mé intervenci věci daly do pohybu a britská strana zareagovala takto rychle. Nyní je již na českých úřadech, aby vedly nezávislé a důkladné vyšetřování," řekl Nečas HN.

Vláda chtěla nejdřív Gripeny koupit

Česká vláda chce ještě letos vypsat veřejnou soutěž na nástupce 14 stíhaček Jas-39 Gripen, které si od švédské vlády pod stínem úplatkářské aféry pronajala do konce roku 2014. Nečas v Hospodářským novinám řekl, že dokud nedorazí do Prahy všechny informace o uplácení z doby kolem roku 2001, nemá společnost dodávající gripeny šanci, Česko si pořídí letadla od jiného výrobce.

Česká vláda původně usilovala o nákup gripenů. Zakázku v hodnotě 60,2 miliardy korun schválil v dubnu 2002 tehdejší kabinet premiéra Miloše Zemana (ČSSD). Návrh ale nezískal podporu v parlamentu. Česko nakonec gripeny do výzbroje armády zařadilo: na deset let si od Švédska za zhruba 20 miliard korun pronajalo 14 strojů. Pronájem skončí v roce 2015.

Vítězem nakonec anulovaného tendru bylo britsko-švédské konsorcium BAE Systems/Saab. Britští vyšetřovatelé podle informací médií přišli na to, že se při soutěži v Česku uplácelo. Vyšetřování jednoho z největších korupčních skandálů v ČR ale podle HN komplikovala právě liknavost britských úřadů.

Tagy: úplatky Londýn gripen

Zdroje: ČTK