Britský soud vrátí slovenským rodičům jejich pět dětí

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Britský soud dnes rozhodl o návratu pěti slovenských sourozenců do vlasti. Děti před časem odebraly tamní úřady rodičům ze Slovenska, kteří přišli do Británie za prací. Případ vyvolal v zemi pod Tatrami značnou pozornost. Podle médií britští sociální pracovníci za poslední tři roky odňali Slovákům žijícím v této zemi až kolem stovky dětí, z nichž některé byly později adoptovány. 

Podle portálu sme.sk se případ, o němž dnes soud rozhodoval, týkal slovenského páru, který před časem odjel do Británie hledat zaměstnání spolu se čtyřmi potomky. Páté dítě se jim narodilo v cizině. Rodiče si ale práci nenašli a britské úřady jim děti odebraly. Rodiče nakonec u britského soudu uspěli. 

Očekává se, že pětice sourozenců se vrátí do vlasti příští týden. Jejich čtyři další sourozenci žijí u babičky na východním Slovensku. Rodiče dětí by měli přicestovat na Slovensko později. 

V jiném případu britská justice tento týden zase povolila Slovence odvolat se proti rozhodnutí o přenechání jejích dvou synů k adopci navzdory tomu, že lhůta k podání námitek už uplynula. Matka tak získala šanci, že děti dostane zpět do péče. Přišla o ně před dvěma lety kvůli podezření z jejich týrání, což se podle slovenských médií ale nepotvrdilo. 

Šance návratu dětí je mnohdy minimální

Případy odebírání dětí britskými úřady vyvolaly na Slovensku kritiku. Ta mířila kvůli údajné nečinnosti na adresu slovenského centra pro mezinárodněprávní ochranu dětí a týkala se i slovenské ambasády v Londýně. Ministerstvo zahraničí v Bratislavě už dříve v tomto týdnu oznámilo, že postup diplomatů prověří. 

Podle sme.sk britské sociální úřady odebraly děti 38 slovenským rodinám. Mnoho z nich prý mezitím bylo adoptovaných do jiných rodin, šance na jejich návrat k biologickým rodičům je proto údajně minimální. 

Británie se po vstupu Slovenska do Evropské unie stala oblíbeným cílem Slováků, kteří si v této ostrovní zemi hledali práci. Londýn totiž na rozdíl od řady starších členských států EU neuzavřel na několika let svůj pracovní trh pro občany států, jež vstoupily do unie v roce 2004. 

Tagy: soud děti Velká Británie návrat slováci

Zdroje: ČTK