Britského labouristu vyhodili z kampaně, urazil Camerona

- Aktuality autor: red

Britští vládní labouristé v pátek podle místního tisku vyhodili z předvolební kampaně kandidáta své strany, který na internetu použil vulgární slova na adresu členů konzervativní pravicové opozice.

Pozastavili mu také členství. Podle komentářů tento incident necelý měsíc před parlamentními volbami poškozuje labouristy. 

Kandidát Labouristické strany ve Skotsku Stuart MacLennan označil v sociální síti Twitter šéfa konzervativců Davida Camerona za "blba". Podle skotského deníku Scottish Sun labourista dále počastoval šéfa liberálů Nicka Clegga přídomkem "mizera" a konzervativního předsedu Dolní sněmovny Johna Bercowa označil za "idiota".

Opozice ihned požádala o odchod politika z kampaně. Skotští labouristé se ho nejprve zastávali, ale nakonec ho nejen odvolali z kampaně, ale také mu pozastavili členství ve straně. "Jeho výrazy jsou nepřijatelné. Když kandidát udělá chybu, musí odejít," prohlásil premiér a šéf labouristů Gordon Brown. 

"Hříšník" MacLennan se za vulgarity veřejně omluvil. "Je mi to opravdu líto. Byl jsem hloupý a je normální, že za to platím tak velkou cenu," uvedl v prohlášení labouristický politik, jehož strana v předvolebních průzkumech dlouhodobě zaostává za konzervativci. 

V Česku je naopak urážení politických protivníků běžným folklórem. Vulgarity se vyskytují, aniž by to vyvolalo jakékoli postihy. Loni v září například při debatě ve sněmovně bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (ODS) pronesl slovo "debil" vůči středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi (ČSSD). Reagoval na Rathovy výpady vůči straně TOP 09 i vůči němu samému. 

"Jsem ochoten připustit, v rámci pokory parlamentní diskuse, že já se občas opiji a vy se chováte jako 'debil'. Rozdíl mezi námi je v tom, že já jsem schopen se z toho do druhého dne vyspat," prohlásil tehdy Kalousek v parafrázi výroku někdejšího britského premiéra Winstona Churchilla. 

Kontroverzními výroky je známý také bývalý premiér Mirek Topolánek (ODS), který ovšem nakonec letos na svou prostořekost doplatil.

Například v lednu 2008 na adresu tehdejšího místopředsedy poslaneckého klubu ČSSD Ratha pronesl: "Já použiji ještě dnes jednu citaci z písničky Dana Landy: 'Vždyť i to největší hovado má svůj strop,' vy ho nemáte". Na schůzi sněmovny v únoru 2007 také udělal vulgární gesto směrem k opozici ve chvíli, kdy si opoziční poslanci stěžovali na nepřítomnost členů vlády.

Tagy: opozice britanie labouristé

Zdroje: ČTK