Britské labouristy povede Corbyn, outsider a milovník Marxe

- Aktuality autor: art

Britské labouristy definitivně ovládla 'Corbynmania'. Do svého čela v sobotu zvolili Jeremyho Corbyna z levicového křídla. Milovník Karla Marxe, který byl ještě donedávna outsiderem, symbolizuje odmítnutí klasické politiky. 

Z outsidera se Corbyn vyhoupl až do čela labouristů

Z outsidera se Corbyn vyhoupl až do čela labouristů,zdroj: Profimedia.cz

Šestašedesátiletý Corbyn, který v referendu v roce 1975 hlasoval proti vstupu Británie do EU, byl ještě před třemi měsíci naprostým outsiderem. Po začátku kampaně ale přitahoval stále více stoupenců a průzkumy mu připisovaly mezi čtyřmi kandidáty prvenství. Zvítězil jasně již v prvním kole hlasování, když mu hlas dalo 59,9 procenta hlasujících.

V prvním projevu v roli šéfa strany šedovlasý politik kromě jiného prohlásil, že bude usilovat o "lepší a spravedlivější společnost".

Corbyn je ostrým odpůrcem politiky rozpočtových škrtů, důrazně kritizoval britskou účast na válce v Iráku a je pro opětovné zestátnění železnic a energetických společností.

Podle britských médií k jeho úspěchu přispěl zejména jeho neokázalý styl a přímočaré vyjadřování, které přitahovalo zejména mladší voliče. Podle odpůrců i ve vlastní straně povede labouristy kvůli svým vyhraněným názorům k další volební porážce. Před jeho zvolením také varovali expremiéři Tony Blair a Gordon Brown, kteří zavedli Labouristickou stranu během své éry do politického středu.

Corbyn také není jednoznačně pro členství země v EU, což by mohlo vést ke štěpení ve straně, která byla v posledních letech jasně proevropská. Podobný rozpor tradičně zažívají vládní konzervativci.

Labouristé utrpěli v květnu nečekanou volební porážku od roku 1987 a rozhodli se ke změně své dosavadní politiky.

"Měníme politiku Británie, odmítáme názor, že hodnotu mají individuální otázky a namísto toho říkáme, že úsilím nás všech je společný prospěch," prohlašoval v kampani nový šéf labouristů.

"Triumfuje, protože představuje odmítnutí klasické politiky a protože ostatní kandidáti nebyli s to vzbudit nadšení či naději," vysvětlil vedoucí středolevého analytického ústavu Fabian Society Andrew Harrop novou atmosféru v řadách labouristů, kde podle komentářů zavládla "Corbynmania".

"Je vzácné potkat politika, který je tak inspirující a dodává lidem tolik energie. Je vzdálen nicotnému politikaření, kde se lidé uráží a počítají body. Zde se hovoří skutečně o politice. Jeremy vedl kampaň plnou naděje, naděje ke změně," řekl agentuře AFP 24letý James.

Nový předseda labouristů je proti vládním škrtům v sociální oblasti, je pro vyšší zdanění bohatých, jako antimilitarista je pro odstavení britských jaderných ponorek Trident a pro změnu fungování NATO. Také chce, aby se Britové omluvili Iráčanům za válku, která podle Corbyna vznikla ze lži a přinesla utrpění tamního lidu.

Corbyn se stal ihned terčem ostré kritiky ze strany vládních konzervativců. "Jeho extremistický projev slibuje jen více výdajů, více půjček a více daní. Doufám, že nebudeme mít opozici, která nás vrátí k hádkám, které podle mně byly vyřešeny v 80. letech (20. století). A to ohledně znárodnění poloviny britského průmyslu a likvidace naší jaderné výzbroje," řekl premiér David Cameron.

Jeremy Corbin v bodech

 • Zástupce levicového křídla labouristů Corbyn představuje levici starého socialistického střihu, čímž patrně oslovuje ty voliče, kteří ztratili důvěru v politiky, jejichž programy se navzájem podobají. Je čitelný, autentický a neústupný.
 • Obdivovatel Karla Marxe vzešel z revolučního prostředí, jeho rodiče se seznámili během demonstrací za ukončení občanské války ve Španělsku, narodil se jim 26. května 1949.
 • Po absolvování střední školy začal pracovat pro odbory, od roku 1974 zasedal v zastupitelstvu městské části Londýna. Od roku 1983 je poslancem britského parlamentu, naposledy jej zvolili letos.
 • V dobách, kdy se jeho strana posunula k politickému středu, zůstal na svých levicových postojích. Označuje se za demokratického socialistu, je pro opětovné znárodnění zprivatizovaných britských železnic, energetických podniků a poštovních služeb. Je ostrým kritikem politiky rozpočtových škrtů.
 • Je pro zrušení školného na univerzitách a vytvořil by národní investiční banku, která by využívala veřejné fondy k investicím do infrastruktury a výstavby bytů.
 • Usiluje o opětovné vytvoření ministerstva práce, které by pomáhalo chránit práva pracujících a zrušilo opatření na snížení vlivu odborů.
 • Důrazný oponent britské účasti ve válce v Iráku v roce 2003 se chce v případě zvolení omluvit jménem své strany za účast Británie na invazi. Prohlásil také, že Blair by měl být souzen za válečné zločiny, pokud by vyšlo najevo, že porušil mezinárodní právo.
 • Je stoupencem vystoupení Británie z NATO a jednostranného jaderného odzbrojení - ušetřené peníze za střely Trident by poslal do rozvoje školství a zdravotnictví.
 • Palestinský Hamás a libanonský Hizballáh v minulosti několikrát nazval "přáteli," krizi na Ukrajině podle něj zavinilo částečně NATO svou expanzí a rozšiřování Aliance o nové členy "bylo pravděpodobně chybou."
 • Kritizoval Spojené státy za vyvíjení nátlaku na Británii, aby zvýšila své vojenské výdaje, americká zahraniční politika bude podle něj mít za následek rozdělení světa.
 • Vloni v ruské televizi prohlásil, že mezi brutalitou ozbrojenců z Islámského státu a členů americké armády až tak velký rozdíl není.
 • Podpořil by pokračování členství Británie v EU, ale s výhradami a velmi vlažně.
 • Před zvolením Corbyna do čela strany varovali dva labourističtí expředsedové, Tony Blair a Gordon Brown, kteří posunuli labouristy do středu.
 • Drobný, prošedivělý šedesátník s plnovousem je pacifista, bojovník proti chudobě a ochránce zvířat, píše sloupky pro levicový deník Morning Star.
 • Jeho nejoblíbenější dopravní prostředek je kolo, nemá auto.
 • Je potřetí ženatý, s druhou manželkou má tři děti.

Tagy: Velká Británie zahraničí britská politika

Zdroje: ČTK