Britská policie vyzývá Assange k opuštění ambasády Ekvadoru

- Aktuality autor: red

Britská policie dnes vyzvala spoluzakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange, aby se dostavil na policejní stanici v Londýně a opustil velvyslanectví Ekvádoru, kde žádá o politický azyl. Assange se má hlásit na policii kvůli svému vydání do Švédska, kde je vyšetřován kvůli obvinění ze znásilnění.

Čtyřicetiletý Assange by při opuštění budovy velvyslanectví byl zatčen kvůli tomu, že porušil podmínky kauce. Minulý týden se uchýlil na ekvádorskou ambasádu v Londýně, kde požádal o politický azyl. Měl být v nejbližších dnech po neúspěšných odvoláních z Británie vyhoštěn do Švédska.

Assange obvinění ze sexuálních deliktů odmítá. Jsou prý politicky motivovaná a souvisejí s WikiLeaks. Server v roce 2010 zveřejnil desítky tisíc tajných dokumentů americké diplomacie a armády. Assange také naznačil, že ze Švédska by mohl být pravděpodobněji vydán do USA než z Británie.

Policie dnes uvedla, že pokud Assange nepřijde na stanici, dopustí se dalšího porušení podmínek kauce a bude zatčen. Podle BBC bylo předvolání předáno Assangeovi osobně i ekvádorskému velvyslanectví.

Australan vyvolal nečekanou žádostí o azyl pozdvižení. Ekvádorská velvyslankyně odjela z Londýna domů, kde jedná s úřady o osudu jeho žádosti, o které zatím nebylo rozhodnuto. I kdyby však azyl dostal, nemůže se do Ekvádoru dostat, protože bude při opuštění velvyslanectví zatčen.

Zdroje: ČTK