Britská policie hlásí rekordní počet zatčených v boji s terorismem

- Aktuality autor: pal

Britská policie zatkla do loňského dubna 299 lidí podezřelých z terorismu. Je to o 31 procent více, než v předcházejících 12 měsících. Jde o rekord od zahájení těchto statistik, které byly dělány od 11. září 2001. Podle představitelů policie se velkou hrozbou stali Britové, kteří odešli bojovat za islamisty.  

Britská policie se snaží bojovat s teroristickou hrozbou. Ilustrační foto

Britská policie se snaží bojovat s teroristickou hrozbou. Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Podle britského ministerstva vnitra se na tomto rekordním počtu podepsala především skutečnost, že se hrozbou začali stávat Britové, které okouzlila islámská svatá válka, džihád. Tito lidé odcházejí bojovat po boku islamistů na Blízkém východě a po návratu do Evropy představují nové riziko.

Podle oficiálních čísel odešlo v posledních letech bojovat do Sýrie kolem 650 Britů, z nichž se jich možná až 300 vrátilo na britské ostrovy. Vláda konzervativního premiéra Davida Camerona loni kvůli této hrozbě v zemi zvýšila pohotovost a protiteroristická bezpečnostní opatření.

Britské ministerstvo vnitra upřesnilo, že ze zadržených za poslední rok do konce března jich bylo zatím souzeno 52, z toho 42 bylo odsouzeno za podíl na terorismu k trestům vězení.

Británie byla v červenci 2005 svědkem krvavého sebevražedného atentátu čtyř místních islamistů. Ti se tehdy odpálili v londýnské hromadné dopravě, přičemž zahynulo 52 lidí a dalších asi 700 utrpělo zranění.

Další větší teroristické útoky, které islamisté chystali v následujících letech, se prý policii podařilo vždy včas odhalit.

Tagy: britanie zahraničí protiteroristická akce teroristická hrozba

Zdroje: ČTK