Britové vyzvednou z moře poslední dochovaný německý bombardér Do-17

- Magazín autor: Jakub Konečný

Britští experti se chystají vyzvednout z moře letoun, který se u břehů Velké Británie zřítil během druhé světové války. Jediný známý dochovaný exemplář německého bombardéru Dornier Do 17 se má stát vzácným exponátem muzea Britského královského letectva RAF v Londýně. Novinářům to dnes v Londýně řekl šéf muzea Peter Dye. 

Německý bombardér Dornier Do-17

Německý bombardér Dornier Do-17,zdroj: hyperscale.com

Stroj, přezdívaný pro úzký podlouhlý trup "létající tužka", sestřelili britští letci v roce 1940 během bitvy o Británii. Před pěti lety jej pak objevili potápěči v hloubce zhruba 30 metrů pod hladinou. Podle odborníků je s ohledem na více než 70 let, která strávil v moři, v pozoruhodně zachovalém stavu. 

"Objev a obnova Dornieru má celonárodní i mezinárodní význam," řekl Dye deníku The Daily Mail. Podle ředitele jde o zcela unikátní nález, který umožní muzeu lépe přiblížit lidem okolnosti památné letecké bitvy, při níž britské a německé letectvo ztratilo celkem téměř 3000 strojů. 

Bombardovací a průzkumný letoun Do 17 tvořil během takzvané bleskové války základ vzdušných sil německé Luftwaffe. Původně jej konstruktéři navrhli jako dopravní letoun, společnost Lufthansa ho ale odmítla kvůli příliš úzkému trupu. Vojenské letectvo po nutných úpravách učinilo z tohoto dvoumotorového hornoplošníku na začátku druhé světové války páteř svých bombardovacích sil. Toto období kulminovalo právě během bitvy o Británii, po níž Dorniery uvolnily místo strojům Junkers Ju 88. 

Vyzvednutí objeveného letounu z vod kanálu La Manche vyjde Brity přibližně na 345 tisíc liber (téměř 10,5 milionu korun). V muzeu bude letoun podle ředitele zabírat významné místo vedle britského bombardéru sestřeleného v téže bitvě.

Tagy: Velká Británie druhá světová válka Junkers Ju 88 Dornier Do 17

Zdroje: ČTK