Britové chtějí evakuovat lidi z Libye vojenskými letadly, i bez povolení

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Britský ministr zahraničí William Hague ve středu připustil využití vojenského letectva k evakuaci britských občanů z Libye, kterou zmítají nepokoje. Vzdušné síly by přitom prý ani nečekaly na povolení libyjských úřadů.

Hague podle agentury Reuters také řekl, že Británie a její spojenci učiní, co je v jejich silách, aby byly pohnány před soud všechny osoby v Libyi, které jsou přímo či nepřímo odpovědné za zločiny a porušování lidských práv. 

"Dáváme jasně přednost tomu, aby lidé mohli opustit zemi komerčními lety nebo našimi zvláštními charterovými lety, než abychom vyslali vojenská letadla bez povolení, což by očividně bylo pro zúčastněné osoby riskantnější," podotkl Hague. "To ale vůbec neznamená, že to vylučujeme," dodal. 

O spravedlnosti v Libyi nechť rozhodnou Libyjci

Žalobce Mezinárodního trestního soudu (ICC) Luis Moreno-Ocampo dnes mezitím prohlásil, že tribunál nemůže zatím vyšetřovat zločiny v Libyi, dokud k tomu nedají podněty samy tamější úřady. "Rozhodnout o spravedlnosti v Libyi by měl libyjský lid," podotkl s tím, že Libye musí nejprve uznat jurisdikci ICC, aby se soud mohl situací v Libyi zabývat. 

Protesty Libyjců si podle odhadů Itálie vyžádaly od poloviny února na tisíc mrtvých. Tripolis přiznává jen 300.

Tagy: evakuace Libye letectvo

Zdroje: ČTK