Dnes je neděle 9. listopadu 2025., Svátek má Bohdan
Počasí dnes 7°C Zataženo

Britka odsouzená v USA k smrti milost nedostane

3. 5. 2010 – 18:50 | Zpravodajství | red

Britka odsouzená v USA k smrti milost nedostane
zdroj: tisková zpráva

Americký nejvyšší soud v pondělí zamítl odvolání jedenapadesátileté Britky Lindy Cartyové, která byla v Texasu odsouzena k smrti. Informuje o tom agentura AP.

Soudci tak nevyslyšeli žádosti organizací na ochranu lidských práv a britské vlády, které se snažily rozsudek zvrátit.

Bývalá učitelka na základní škole byla odsouzena k smrti v roce 2002. O rok dříve unesla mladou matku a její malé dítě a ženu pak zabila, aby novorozeně mohla vydávat za vlastní. Podle vyšetřovatelů tak chtěla zachránit rozpadající se vztah se svým přítelem. 

Britská organizace na ochranu lidských práv Reprieve, která pomáhala Cartyové při podání odvolání k Nejvyššímu soudu USA, tvrdila, že obžaloba obsahuje řadu nesrovnalostí. Upozorňovala také na to, že vyšetřovatelé neumožnili Cartyové po zatčení požádat o pomoc britský konzulát, ačkoli na to měla právo. 

Cartyová je jednou z deseti žen, které v Texasu čekají na popravu. Podle britských médií je pravděpodobné, že bude vykonána během letošního roku, pokud Cartyové neudělí texaský guvernér milost. Omilostnění odsouzenců k smrti ale není v Texasu obvyklé.

Zdroje:

Předchozí článek

Slováci nechtějí Řecku půjčit, dokud parlament neschválí úspory

Následující článek

Další útok na Johna: Volební noviny Vlastní Voči

Nejnovější články