Británii stále více sužuje bouřkové počasí a záplavy

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Bouřky a vydatné srážky i dnes trápí velkou část území Velké Británie, kde řadu míst již v pátek ochromily záplavy. Úřady vydaly asi 300 varování před dalšími přívaly vody, největší nebezpečí povodní hrozí v odpoledních hodinách v oblasti skotského zálivu Firth of Forth a města Musselburghu. Přírodní živel narušuje hlavně dopravu a podle serveru BBC už možná zabil jednu osobu. Záplavy dál sužují i francouzskou Bretaň. 

Povodně ve Velké Británii

Povodně ve Velké Británii,zdroj: Getty Images

Lijáky a silný vichr zatím řádí zejména v jižnějších a západních oblastech Anglie. Mnohé silnice jsou ale kvůli povodním již uzavřené i v jižním Walesu, Severním Irsku a západním Skotsku. Na různých místech se teď očekává další narušení i železničních a leteckých spojů. 

Záchranáři začali ráno znovu pátrat po 18letém muži, který byl naposledy spatřen ve čtvrtek, jak se blíží k břehu v anglickém hrabství Devon. Podle BBC to vypadá, že šel fotografovat rozbouřené moře a patrně jej smetly vlny, které v některých místech dosahovaly až deseti metrů. 

"Rádi bychom lidem opět připomněli, aby se vyhýbali pobřežním místům, kde to může být nebezpečné," prohlásil zástupce záchranářů. Doporučil také obyvatelům, aby sledovali vývoj situace na příslušných oficiálních webech. Podle britských meteorologů mají lijáky provázené silným větrem trápit v různé intenzitě obyvatele britských ostrovů nejméně do pondělí. 

Pod vodou dnes zůstala i některá místa v Bretani na západě Francie, která v důsledku lijáků v minulých dnech postihly povodně. Nepříznivé počasí od rána pokračuje a mělo by se zklidnit koncem odpoledne, nicméně během noci se očekávají další bouře. Déšť, vichr a vlnobití zde mají podle webu deníku Le Parisien trvat nejméně do začátku týdne. 

Tagy: Velká Británie

Zdroje: ČTK