Británie zůstane jednotná, říkají aktuální odhady

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Odtrhne se Skotsko, nebo zůstane Velká Británie jednotná? Odhady se sice neustále mění, aktuální stav ovšem udává, že odpůrců rozdělení je více. Pro odtržení země by zatím hlasovalo 46 procent voličů. Do referenda zbývá pět dní.

Vlajky Skotska a Spojeného království

Vlajky Skotska a Spojeného království,zdroj: Isifa.com

Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění pět dní před konáním referenda o nezávislosti Skotska přibývá odpůrců skotské samostatnosti. Pro jednotnou Británii by nyní hlasovalo 54 procent lidí, pro odtržení Skotska 46 procent. O výsledcích průzkumu společnosti Survation v sobotu informovala agentura Reuters.

Průzkum zadali organizátoři kampaně za zachování Spojeného království a telefonicky v něm odpovídala tisícovka lidí. Autoři průzkumu z výsledků vyloučili nerozhodnuté voliče, jichž je stále kolem deseti procent, a došli k závěru, že lépe je na tom nyní tábor odpůrců skotské samostatnosti. Oproti minulému průzkumu, jehož výsledky byly zveřejněny před třemi dny, počet příznivců jednotného státu vzrostl o jeden procentní bod.

Referendum ve Skotsku se uskuteční 18. září a kampaň před hlasováním nyní běží na plné obrátky. Zapojili se do ní i vrcholní britští politici, kteří zvýšili své úsilí poté, co průzkumy minulý týden poprvé ukázaly, že osamostatnění Skotska má reálnou šanci projít. Podle většiny dosavadních průzkumů budou výsledky těsné, mírnou převahu ale stále mají zastánci existence Británie v dosavadní podobě.

Tagy: Velká Británie referendum Skotsko odtržení separatismus Spojené království

Zdroje: ČTK