Británie zničí část chemikálií vázaných na syrský zbrojní arzenál

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Velká Británie na svém území zničí část syrských zásob chemických látek v rámci mezinárodního úsilí o likvidaci syrských chemických zbraní. Má jít o 150 tun dvou průmyslových chemikálií. Londýn rovněž poskytne vojenské plavidlo jako ozbrojený doprovod dánským a norským nákladním lodím, které chemické látky ze Sýrie vyvezou. Informovalo o tom dnes podle agentur AP a Reuters britské ministerstvo zahraničí. 

Chemické zbraně, ilustrační foto

Chemické zbraně, ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) přijala plán zničení syrských chemických zbraní mimo Sýrii do poloviny roku 2014. Sýrie má odhadem kolem 1300 tun chemických bojových látek a chemikálií nezbytných k jejich výrobě. 

Látky, jichž se ujme Británie, jsou používány ve farmaceutickém průmyslu. V Británii mají být převezeny do průmyslového zařízení, kde budou spáleny a zničeny, uvedlo britské ministerstvo zahraničí v dnešním prohlášení. 

"Je důležité zdůraznit, že to jsou chemické látky, nikoli chemické zbraně," sdělilo dále ministerstvo. Obě látky jsou podle něj vysoce toxické jen v případě, že jsou smíchány. Pak z nich vzniká nervový plyn. Chemikálie budou ze Sýrie transportovány každá zvlášť. 

Spojené státy se už koncem listopadu nabídly, že zničí část syrských chemických zbraní přímo na jedné ze svých lodí na moři pomocí hydrolýzy. Británie dnes podle agentury AP rovněž oznámila, že Američanům poskytne speciální techniku na pomoc při transportu materiálu. 

Zapojení se do likvidace těchto nebezpečných syrských zásob přislíbily také Rusko, Čína, Dánsko, Norsko a Finsko. Česká republika poskytne 2,6 milionu korun finanční pomoci na likvidaci chemických zbraní v Sýrii. 

Komplexní a bezprecedentní operace zacílená na zničení syrských zásob chemických zbraní je výsledkem potvrzeného použití chemických zbraní na předměstí Damašku letos 21. srpna. Podle Washingtonu při útoku zemřelo na 1400 lidí. 

Tagy: Velká Británie likvidace chemických zbraní

Zdroje: ČTK