Británie stáhne všechny své vojáky z Německa

- Aktuality autor: Jan Pastor

Británie začne v lednu postupně stahovat všechny své jednotky z Německa, které zde působí od konce druhé světové války. Nyní je v Německu 20.000 britských vojáků a jejich odsun má být ukončen v roce 2020, sdělila dnes britská zpravodajská stanice BBC.

Toto rozhodnutí vláda přijala v rámci rozpočtových škrtů, kterými se snaží snížit rekordní státní deficit. Stažení všech sil z Německa přinese podle ministerstva obrany úsporu 250 milionů liber (7,5 miliardy korun) ročně.

Po druhé světové válce si Británie, Spojené státy a Francie ponechaly jednotky v západním Německu, které se poté stalo jejich spojencem v NATO. Armáda USA zde má ještě asi 56.000 vojáků a Francie kolem 3600 vojáků, poznamenala agentura AFP.

Německo bylo rozděleno do čtyř okupačních zón

Po druhé světové válce bylo Německo rozděleno do čtyř okupačních zón, sovětské, americké, britské a francouzské. Hlavní město Berlín bylo rozděleno do čtyř sektorů. Každá z okupačních mocností uskutečňovala ve své okupační zóně (a sektoru) vlastní představy, jak naložit s poraženým Německem. To vedlo ke vzniku dvou německých států - prozápadní Spolkové republiky Německo a prosovětské Německé demokratické republiky (NDR).

Po pádu komunistických režimů ve střední a východní Evropě se Německo opět sjednotilo. NDR 3. října 1990 přistoupila k Spolkové republice Německo.

Tagy: Německo britanie vojáci stažení

Zdroje: ČTK