Británie připravuje návrh rezoluce, podle níž by země EU mohly ničit lodě převaděčů

- Aktuality autor: roj

Evropská unie zpracovává pro Radu bezpečnosti OSN návrh rezoluce, podle níž by země EU měly právo vojensky zasáhnout proti lodím převážejícím uprchlíky. Operovat chtějí podle deníku The Guardian v libyjských teritoriálních vodách, protože právě odtud vyráží většina lodí s uprchlíky z Afriky. 

Evropská unie chce ničit lodě převaděčů ještě před tím, než stihnou nabrat uprchlíky

Evropská unie chce ničit lodě převaděčů ještě před tím, než stihnou nabrat uprchlíky,zdroj: Profimedia.cz

Návrh počítá s tím, že operaci EU by velela Itálie a účastnilo by se asi deset zemí EU včetně Británie, Francie a Španělska. Cílem má být ničit převaděčům jejich lodě a zabránit jim v dalším nelegálním převážení lidí. 

K tomu účelu budou do operace zapojena i vojenská plavidla včetně britské válečné výsadkové lodě Bulwark, která je nyní u Malty, a také vojenských vrtulníků. 

Kritici ale upozorňují, že s převaděči spolupracují také členové radikálních skupin, které působí v Libyi a k nimž patří rovněž Islámský stát. Ty mají dělostřeleckou techniku a protiletecké baterie poblíž pobřeží. Útok na lodě EU by mohl do operací zavléct také NATO. 

Federica Mogheriniová, která řídí zahraniční politiku EU, bude v pondělí o plánech unie informovat Radu bezpečnosti OSN. Mogheriniová minulý týden navštívila Peking a ujistila se, že Čína nemá v úmyslu rezoluci k vojenské operaci ve Středomoří vetovat.

Její spolupracovníci věří, že se podaří zabránit také ruskému vetu. Itálie, která má o operaci největší zájem, protože se potýká s největším počtem běženců, oznámila, že Rusové jsou připraveni spolupracovat.

Libyjský zástupce při OSN řekl, že s ním plány unie nikdo nekonzultoval. 

O migrační politice budou 18. května jednat ministři zahraničí EU a po nich pak v červnu účastníci summitu EU. 

Tagy: Evropská unie Lybie Rada bezpečnosti OSN afričtí uprchlíci imigrační reforma

Zdroje: ČTK