Británie posílá do iráckého vzdušného prostoru své stíhačky. Nebudou ale bojovat

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Velká Británie nasadí k leteckému průzkumu nad severním Irákem stíhačky Tornado. Vyhnou se ale bojovým operacím. Evropská unie v úterý uvolnila dalších pět milionů eur, asi 13,9 milionů korun, na pomoc Iráčanům, kteří prchají před boji. 

Stíhačka, ilustrační foto

Stíhačka, ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

"Chceme pomoci stovkám tisíců Iráčanů včetně příslušníků menšin prchajících do pohoří Sindžár," řekla komisařka pro mezinárodní spolupráci a humanitární pomoc Kristalina Georgievová. Letošní pomoc EU Iráku tak dosáhne 17 milionů eur. Francie a Itálie podle agentury AFP vyzvaly ke svolání mimořádné schůze ministrů zahraničí osmadvacítky k jednání o eventuální zbrojní pomoci iráckým Kurdům, kteří bojují proti islamistům. 

V otázce poskytnutí zbraní Kurdům v EU nepanuje jednota, Švédsko je například zásadně proti, Francie je naopak zastáncem této možnosti. Česká republika zbraně pro Irák připravuje. Německo chce poslat automobily, přístroje pro noční vidění a detektory výbušnin, avšak adresátem má být irácká vláda, která pak vybavení předá Kurdům. 

Také Londýn uvažuje o vyzbrojování iráckých Kurdů. Deník The Independent napsal, že v úvahu přichází i pozemní operace, při které by britští vojáci mohli pomoci se záchranou tisíců příslušníků komunity jezídů z obklíčení. 

Piloti nemohli shodit humanitární pomoc

Stíhačky se Británie rozhodla vyslat kvůli neúspěšné distribuci humanitární pomoci. Britští piloti nemohli jezídům v horách u Sindžáru shodit zásoby kvůli obavám, že někoho v chaotické a přelidněné oblasti zraní či zabijí. Tornada tomu mají předejít důkladným průzkumem, neboť piloti těchto proudových strojů budou mít k dispozici pokročilé snímkovací zařízení. 

Televize SkyNews s odkazem na vládní prohlášení uvedla, že "malý počet" Tornad bude umístěn na základně na Kypru, kde má Británie i stroje C-130 Hercules určené ke shazování pomoci. Vyslání stíhaček nad Irák musí podle deníku The Guardian schválit ještě vláda. 

Humanitární pomoc v Iráku shazuji lidem prchajícím před islamisty také Spojené státy, které se odhodlaly i k několika leteckým úderům na pozice radikálů. Washington údajně také začal dodávat zbraně přímo kurdským jednotkám. Dosud jim přitom Washington vojenskou pomoc dodával jen prostřednictvím irácké vlády.

Tagy: Velká Británie stíhačky Irák letecký prostor

Zdroje: ČTK