Británie by se měla zapojit do leteckých úderů v Iráku

- Aktuality autor: Michal Polák

Británie by měla zapojit do leteckých úderů, které podnikají Spojené státy se spojenci proti pozicím radikálního hnutí Islámský stát (IS) v Iráku. V projevu před Valným shromážděním OSN to v noci na dnešek řekl britský premiér David Cameron. Kvůli podpoře vojenské akce Cameron na pátek svolal schůzi parlamentu. 

David Cameron

David Cameron,zdroj: Getty Images

"Nesmíme být tak ztuhlí strachem, abychom nedělali vůbec nic," řekl Cameron.

"Musíme jednat v našem vlastním národním zájmu, abychom ochránili náš lid a naši společnost. Tudíž je správné, aby se Británie nyní posunula do nové akční fáze," sdělil také Cameron

Spojené státy se svými spojenci podnikli zatím na 200 leteckých útoků na pozice islamistů v Iráku. Podle tamního premiéra Hajdara Abádího radikálové z IS ovládají nejméně čtvrtinu iráckého území a jsou již na prahu Bagdádu. 

Podle Camerona má IS "nezdravý extremistický pohled na svět". Na pátek proto svolal britský parlament, který aktuálně od poloviny září na měsíc nezasedá, aby hlasoval o tom, zda umožní britskému královskému letectvu zaútočit na cíle IS v severním Iráku. Akci podporují všechny tři hlavní strany, a návrh by měl pohodlně projít, napsal Reuters. 

Bombardování pozic teroristů v Sýrii

USA a spojenci začali tento týden poprvé bombardovat i pozice radikálů z IS v Sýrii. Cameron, který se ve středu na okraj rozpravy Valného shromáždění OSN sešel k přímému rozhovoru s íránským prezidentem Hasanem Rúháním, v projevu později prohlásil, že Írán by měl dostat příležitost ukázat, že může přispět k řešení v Sýrii. O tom, že by se Británie mohla zapojit do ozbrojené kampaně spojenců také v této zemi, se ale podle agentury AP nezmínil. 

Británie se coby věrný spojenec Spojených států před zhruba deseti lety rychle přidala k vojenským operacím v Iráku a v Afghánistánu. Veřejnost ale válka unavila a parlament loni zamítl letecké údery na cíle syrské vlády, což Camerona tentokrát přimělo postupovat opatrněji a zajistit si nejdříve podporu napříč stranami. 

Ve středu se Cameron v OSN sešel s iráckým premiérem a uvedl, že irácká vláda o britské letecké útoky požádala. O navrhované ozbrojené akci bude dnes podrobněji jednat s vládou. V New Yorku ale vyloučil, že by součástí akce bylo vyslání britských vojáků na irácké území. 

Tagy: Sýrie Velká Británie Irák bombardování Islámský stát

Zdroje: ČTK