Británie bude patrně měnit pravidla nástupnictví na trůn, bude moci vládnout i prvorozená dcera

- Aktuality autor: red

Austrálie se dnes stala další členskou zemí britského Společenství, která podporuje návrh na změny 300 let starých pravidel pro nástupnictví na britský trůn. Iniciativa britského premiéra Davida Camerona počítá především s tím, že královnou se může nově stát i prvorozená dcera, přestože bude mít mladšího bratra.

Návrh, který se má schvalovat na nadcházejícím summitu zemí britského Společenství (Commonwealthu), počítá například také se zrušením pravidla, že dědičky/dědici trůnu se ho musejí vzdát, pokud si vezmou katolíka/katoličku. Summit se koná od 28. října do 30. října v australském Perthu.

Žádná z 16 zemí není proti

Nejsou zprávy o tom, že by některá z 16 zemí, které v rámci Společenství budou o návrhu rozhodovat, byla proti navrženým změnám, řekl po pondělní přípravné schůzce v Ottawě mluvčí kanadské vlády. Bez upřesnění dodal, že summit také umožní modernizovat Commonwealth.

Společenství je volné sdružení suverénních nezávislých států, které se rozhodly udržovat přátelské svazky a vzájemnou spolupráci na nesmluvním základě a které uznávají britského krále či královnu jako symbolickou hlavu svého sdružení. Cílem je hlavně vzájemně výhodná spolupráce. Zvláštní postavení Británie nevyplývá z právních norem, ale z hospodářských, finančních a politických vztahů mezi bývalou koloniální mocností a jednotlivými státy.

Commonwealth, v jehož čele je nyní britská královna Alžběta II., tvoří 54 zemí, z nichž 16 uznává britskou královnu i za hlavu svého vlastního státu. Právě tyto země rozhodují o případných změnách týkajících se britské monarchie. Ostatní země jsou jako například Irsko republikou či jsou spojené s jinými monarchiemi.

Tagy: pravidla trun

Zdroje: ČTK