Breivik se vzpírá: Psychiatrická zpráva je vybájená

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Norský atentátník Anders Behring Breivik dnes před soudem obvinil autory prvního psychiatrického posudku, že jejich zpráva je "vykonstruovaná". První posudek z loňského podzimu označuje Breivika za paranoidního schizofrenika, a tudíž člověka nesvéprávného.

V dubnu byla ovšem zveřejněna druhá psychiatrická zpráva, podle níž Breiviknetrpí žádnou vážnou mentální chorobou a je trestně odpovědný. Breivik se dnes snaží soud přesvědčit, že je duševně v pořádku.

Pravicový extremista, který loni 22. července zabil v norské metropoli Oslu a na přilehlém ostrově Utöya 77 lidí, se ke svým činům již dříve přiznal. Odmítá ale vinu, protože útoky prý spáchal v sebeobraně, aby uchránil svou zemi před multikulturalismem a muslimským přistěhovalectvím.Breivik tvrdí, že je svéprávný, poněvadž chce, aby jeho ideologie byla brána vážně. "Pro politického aktivistu je nejhorší věcí, která se mu může stát, skončit v psychiatrické léčebně," řekl Breivik.

Opakované prodlužování trestu až na doživotí

Před soudem dnes vypovídaly i oběti bombového atentátu v Oslu a obžalovaný při popisu jejich vážných zranění neprojevil lítost. Jestli by se měl někdo omlouvat, pak je to vládní Dělnická strana, prohlásil. Od útoků si prý sliboval, že vláda po atentátech změní svou přistěhovaleckou politiku. "Ale místo toho pokračují stejným směrem, takže důvody k boji jsou teď bohužel ještě relevantnější než před 22. červencem," prohlásil Breivik.

Pětičlenný senát, který Breivika soudí, přihlédne ve svém rozhodování k oběma psychiatrickým zprávám. V případě, že bude obžalovaný shledán nesvéprávným, bude umístěn v psychiatrické klinice. V opačném případě mu hrozí 21 let vězení s možností opakovaného prodlužování trestu až na doživotí.

Proces s Breivikem začal minulý týden v pondělí a atentátník již v uplynulých dnech nazval první psychiatrickou zprávu, vypracovanou psychiatry Torgeirem Husbym a Synne Sörheimovou, za dílo Asbjörnsena a Moea, což jsou nejznámější norští pohádkáři. 
Dnes Breivik uvedl, že tato zpráva se zakládá na "zlých smyšlenkách" a jejím cílem je vylíčit ho jako člověka iracionálního a hloupého. "V té zprávě nejsem popsaný já," řekl dnes Breivik soudu. Podle něj se dvojice autorů první analýzy nechala unést emocemi. "Nemají odborné znalosti na hodnocení radikálních politických aktivistů," prohlásil.

Nechtěl bych být policejním mluvčím

Dnes však také kritizoval druhou psychiatrickou zprávu, v níž ho jiná dvojice psychiatrů označila za narcistického a asociálního, ale nikoli za nepříčetného. "Nesouhlasím s ani jednou diagnózou," poznamenal dnesBreivik.

Extremista tvrdí, že je členem protimuslimské militantní skupiny inspirované středověkými křižáky a že spolupracuje s dvěma jejich buňkami v Norsku. Vyšetřovatelé považují tato tvrzení za smyšlenky.

"Je to opravdová síť," trval dnes Breivik na svém. Podle něj policie nemůže tvrdit, že organizace neexistuje, jenom proto, že ji neodhalila. "Pokud zůstaneme u této logiky, pak já jsem před 22. červencem také neexistoval," řekl Breivik. "Nechtěl bych být policejním mluvčím, až se v Norsku stane další útok. Protože on se stane," varoval.

Tagy: soud breivik Norsko

Zdroje: ČTK