Breivik policii sám zavolal, hlásil skončení operace

- Aktuality autor: red

Dvaatřicetiletý Anders Behring Breivik, který se přiznal ke spáchání teroristických útoků z 22. července v Norsku, na závěr svého vraždění na ostrově Utöya skutečně mobilem telefonoval policii a vzdal se.

Po vojensku přitom ohlásil, že "svou operaci ukončil". Oznámila to dnes norská média s tím, že zpětným voláním se ale informaci nepodařilo ověřit.

Oznámil, že se vzdává

"Breivik. Velitel. Organizován v antikomunistickém hnutí odporu proti islamizaci. Operace splněna, chci se vzdát (speciální jednotce) Delta," citoval z policejního záznamu deník Verdens Gang.

Hovor trval asi tři sekundy. Poté Breivik zavěsil a o minutu později byl zatčen příslušníky zásahového policejního oddílu Delta, který se mezitím na ostrově vylodil. Telefonoval proto, že viděl řetěz ozbrojených policistů pročesávat ostrov a slyšel jejich volání, jímž na sebe chtěli přilákat jeho pozornost a zabránit mu tak v dalším vraždění.

Podle listu se policie pokusila oznámení zpětným telefonátem na Breivikův mobil ověřit, ten však už nereagoval.

Policie potvrdila, že jí Breivik krátce před zatčením zavolal, obsah hovoru ale potvrdit odmítla.

"Dostali jsme telefonát z mobilu Behringa Breivika, nepodařilo se nám ale ověřit, že to byl skutečně on," řekl agentuře AFP mluvčí policie v Oslu Henning Holtaas. "Nemůžeme potvrdit, co bylo řečeno," dodal.

Telefon na ostrově nenašli

Podle listu spočívá určitý zádrhel v tom, že policie Breivikův mobil na ostrově vůbec nenašla. Také tuto informaci ale Holtaas odmítl komentovat.

V noci na dnešek začala městská správa v Oslu likvidovat záplavu květin u centrální katedrály, které tam nakladli lidé jako své vyjádření úcty obětem a protestu proti zrůdnému činu. "Květinové pole" se stovkami svíček se postupně rozrostlo do rozměru 50 krát 30 metrů a začalo vadit dopravě; také květiny už vesměs zvadly a nepůsobily dobře. Kromě centrálního květinového pole vznikly spontánně menší místní "oltáříčky" s květy a svíčkami u pracovišť osmi obětí výbuchu autobomby ve vládní čtvrti města.

Starosta metropole Fabian Stang již předem oznámil, že květiny budou zkompostovány a poslouží k hnojení stálé zeleně, zbytky svíček budou recyklovány a dopisy či vzkazy obětem a ponechané dárky pro ně budou uloženy v zemském archivu, aby mohly být příležitostně vystaveny.

Tagy: policie breivik telefonát

Zdroje: ČTK