Breivik chtěl zabít expremiérku, mezi obětmi je i bratr princezny

- Aktuality autor: red

Pachatel pátečních atentátů v norské metropoli a na nedalekém ostrově Utöya Anders Behring Breivik měl v úmyslu zabít i bývalou trojnásobnou norskou premiérku Gro Harlemovou Brundtlandovou, která je ve světě jednou z nejznámějších norských politických osobností.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Podle norského deníku Aftenposten to dvaatřicetiletý podezřelý uvedl při výslechu. Mezi oběťmi masakru na ostrově je i nevlastní bratr norské korunní princezny Mette-Marit, informoval dnes jiný norský list Dagbladet.

Dvaasedmdesátiletá Brundtlandová, která byla do roku 2003 také generální tajemnicí Mezinárodní zdravotnické organizace (WHO), v pátek ráno na ostrově Utöya přednášela sociálnědemokratické mládeži. O několik hodin později pravicový extremista postřílel přes 80 účastníků mládežnického kempu.

Breivik političku označovanou za "matku země" ve svém manifestu zveřejněném na internetu označil za "vražedkyni země". Policii prý řekl, že se s příjezdem na ostrov opozdil. Podle jeho představ se prý neodehrály ani předchozí exploze ve vládní čtvrti v norské metropoli Oslu, při nichž zemřelo nejméně sedm lidí. Měly prý být mnohem mohutnější.

Zemřel i nevlastní bratr princezny

Mezi oběťmi krveprolití na ostrově je i jedenapadesátiletý nevlastní bratr norské korunní princezny, policista Trond Berntsen, jenž byl zastřelen, když chtěl ochránit svého desetiletého syna. Berntsenův otec byl manželem matky princezny Marit Tjessemové.

Berntsen byl na letním táboře sociálnědemokratické mládeže mimo službu, ale není vyloučeno, že pořadatelům pomáhal jako hlídač.

Breivik má dnes ve 13:00 SELČ stanout před soudem, který posoudí prodloužení jeho vazby. Stále není jasné, zda bude jednání veřejné a zda tak útočník dostane prostor vysvětlit svůj čin, jak má v úmyslu. O tom, zda přelíčení bude veřejné nebo uzavřené, rozhoduje soudce. Očekává se, že na Breivika bude uvalena osmitýdenní vyšetřovací vazba.

Doba pro propagandu

Breivik ve svém manifestu naznačil, že chce dobu po svém případném zatčení využít k "propagandě". Podezřelý se už přiznal, že oba páteční útoky provedl sám.

"Byl politicky aktivní a dospěl k závěru, že neuspěje s obvyklými politickými nástroji, a tak se uchýlil k násilí," řekl dnes jeho právník Geir Lippestad televizní stanici TV2. Breivik údajně vyjádřil přání, aby dnes mohl před soud předstoupit v uniformě.

Reuters: V městečku vzpomínají na Breivika jako na samotáře

Pravicový fanatik Anders Behring Breivik, který se přiznal k zabití 93 lidí v Norsku, se zdál být zdvořilým "mužem z města", který tak docela nezapadal do venkovského městečka, kde si pronajal farmu, na níž plánoval svůj útok.

"Říkal, že je farmář," ocitovala agentura Reuters dvaadvacetiletou kadeřnici Trine Stettenovou, která se s Breivikem setkala zhruba před měsícem, když mu její kolega v salónu stříhal vlasy. "Měl s sebou počítač a na sobě pěkné šaty ... mysleli jsme si, že je vážně divné, že by byl farmář," dodala.

Dvaatřicetiletý Nor Breivik, který se přiznal, že v pátek na ostrově Utöya zastřelil 86 lidí a nastražil bombu, jejíž výbuch v Oslu zabil sedm dalších osob, si pronajal farmu v městečku Rena, asi 160 kilometrů severně od Osla, letos na jaře.

V městečku se potkával s místními, mimo jiné i v hospodě Gjökeredet Pub (Kukaččí hnízdo), kam často chodí vojáci z elitní jednotky Telemark Battalion, která má v Reně dvoutisícovou základnu. V záznamu do deníku z 12. května letošního roku si Breivik napsal: "Je poněkud ironické, že jsem tak blízko největší vojenské základny v zemi. Ušetřilo by mi hodně potíží, kdybych si mohl 'půjčit' hrnek cukru a 3 kg C4 (plastická trhavina, pozn. ČTK) od svého drahého souseda."

Lidé: Nezapadal mezi nás

Lidé v Reně se shodují, že mezi ně jednoduše nezapadal. "Říkal si o účet a platil kartou. Tady nikdo účet za pivo nechce," řekla dvacetiletá Hanne Skavernová, která pracuje v hospodě a příležitostně i na benzince.

Také Svein Meldieseth, urostlý jednašedesátiletý farmář, který se letos na jaře s Breivikem dohodl, že poseká a koupí na seno trávu rostoucí na farmě, již si Breivik pronajal ve vesnici Aastaa, potvrdil, že mu Breivik připadal jako "městský". "Řekl mi, že ji můžu 'stříhat', zatímco my zemědělci říkáme 'sekat'. To něco napovídá o tom, kolik toho věděl o zemědělství," řekl Meldieseth.

Obyvatelé Reny, s nimiž novináři agentury Reuters mluvili, říkají, že Breivika vždycky viděli jen samotného. Také on policistům vypověděl, že provedl útoky sám.

Lasse Nordlie, majitel hospody Kukaččí hnízdo pojmenované podle filmu v režii Miloše Formana, v němž Jack Nicholson zazářil v roli pacienta psychiatrické léčebny, řekl, že si nepamatuje, že by Breivika viděl. Rena je ale podle něj dokonalé místo pro někoho, kdo chce uniknout pozornosti.

Pil kolu a byl zdvořilý

Když je vydařený sobotní večer, sejde se v jeho hospodě 150 až 200 vojáků ze základny a buď pijí v lokále vyzdobeném praporem mise NATO v Afghánistánu, anebo tančí v suterénním diskoklubu nazvaném Psych Ward Nightclub (Noční klub na 'cvokárně'). Servírky v klubu vyzdobeném fotografiemi, které čtyřiatřicetiletý Nordlie pořídil v opuštěné psychiatrické léčebně, nosí bílé lékařské pláště.

"Na nějakou dobu přitlumím ty psychiatrické věci v klubu, a možná na nějaký čas nechám disko úplně uzavřené," dodal Nordlie.

Na hlavní ulici v Reně o kus dál od Kukaččího hnízda večeřel Breivik pětkrát nebo šestkrát v restauraci Milano Rena, vzpomínají její turečtí majitelé. "Seděl tu s handsfree a psal na notebooku," řekl Eyup Ali Aykut, který si ale nevzpomíná, že by kdy slyšel Breivika po telefonu s někým mluvit. "Měl krevety jako předkrm, hovězí a la Rena a jako dezert jablečný koláč. Pil nealko - kolu." A jak dodává spolumajitel restaurace Bilal Giclu: "Byl neuvěřitelně zdvořilý."

Tagy: breivik Norsko masakr

Zdroje: ČTK