Brazílie: První kolo prezidentských voleb pro Rousseffovou

- Zprávy autor: Lukáš Vincourek

První kolo prezidentských voleb v Brazílii vyhrála úřadující levicová prezidentka Dilma Rousseffová s celkovým počtem 41,5 procenta hlasů. Na druhém místě je kandidát za opoziční Brazilskou sociálnědemokratickou stranu (PSDB) Aécio Neves, který získal 33,6 procenta hlasů. Překvapením je třetí místo socialistické kandidátky Mariny Silvaové, které přitom předvolební průzkumy dávaly největší šance.

Dilma Rousseffová vyhrála první kolo prezidenstkých voleb v Brazílii.

Dilma Rousseffová vyhrála první kolo prezidenstkých voleb v Brazílii.,zdroj: ČTK

Úspěch Rousseffové mají zřejmě na svědomí její rozsáhlé sociální programy, které pomohly vytáhnout miliony lidí z chudoby. Nejsilnější podporu má současná prezidentka právě mezi nejchudšími.

Současná prezidentka rovněž slíbila rozšířit sociální programy a pokračovat v silné angažovanosti státu v ekonomice. Její odpůrci si však stěžují, že tím však vytváří slabé podnikatelské prostředí a poukazují na fakt, že akciový trh oslabil pokaždé, když průzkumy ukázaly, že její preference rostou.

Právě její hlavní politický rival Aécio Neves nabízí více centralistické ekonomické přístupy. Konkrétně nezávislost centrální banky, více privatizace a snahu o dosažení obchodních dohod s Evropou a USA.

Výsledky prvního kola tak potvrdily předpoklad, že žádný z kandidátů na prezidenta nezvítězí hned v úvodním kole, k čemuž by musel získat více než 50 procent hlasů. Rozhodující druhé kolo voleb se uskuteční 26. října.   

Brazílie, volby

Do druhého kola brazilských prezidentských voleb postoupili Aecio Neves a Dilma Rousseffová,zdroj:ThinkStock

Tagy: prezidentské volby Brazílie Parlamentní volby Jižní Amerika

Zdroje: ČTK,CNN