Bratři Kochovi vs. 'kamarádský kapitalismus' a temné peníze v americké politice

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Bratři Kochovi patří k nejbohatším Američanům, s médií mluví málokdy, ale z šedé zóny finančních dárců tahají za nitky americké politiky. Charles a David jsou hrdiny ultraliberálních Američanů, kterým slibují zatočit s "kamarádským kapitalismem"

Bratři Kochovi

Bratři Kochovi,zdroj: DonkeyHotey/Flicker.com

Kochovi, každý s majetkem ve výši 43 miliard dolarů (více než bilion korun), zaujímají čtvrtou příčku na žebříčku amerických miliardářů. A po dobu deseti let dávají tito diskrétní šéfové své šekové knížky do služeb amerických konzervativců.

Jejich konglomerát Koch Industries, který působí v chemickém průmyslu, petrochemii a elektronice, je s obratem více než 100 miliard dolarů podle časopisu Forbes druhou největší americkou společností, s jejímiž akciemi se neobchoduje na burze.

Bratři, kteří jen skoupě poskytují rozhovory, řídí síť stovek dárců, kteří sdílejí jejich cíle snížit roli federální vlády, zmenšit daně a regulaci předpisy a nesouhlasí s politikou demokratického prezidenta Baracka Obamy.

Tito dárci se setkávají se dvakrát ročně na velmi exkluzivních schůzkách pod záštitou organizace Freedom Partners a financují desítky konzervativních organizací. Podle Charlese Kocha je cílem vybrat a utratit 250 milionů dolarů pro volební cyklus 2016 a konkurovat oficiálním stranám.

"Víme, že ty peníze jsou dobře investované a pečlivě spravované," řekl James Von Ehr, generální ředitel společnosti Zyvex podnikající v nanotechnologiích a jeden z milionářských členů sítě od roku 2009.

Jednu z nejmocnějších organizací této sítě, Američané za prosperitu (Americans for Prosperity), založili bratři Kochovi v roce 2004. Využívá postavení neziskové organizace, která smí držet svůj seznam dárců v tajnosti, na rozdíl od politických výborů, které jsou přísně regulované a musí pravidelně zveřejňovat své účty a jména přispěvatelů.

Oficiálně by se tyto organizace neměly plést do politiky, ale sdružení Američané za prosperitu v roce 2012 zaplavilo televizní obrazovky spoty proti Obamovi. To vedlo demokraty ke kritice záplavy "temných peněz" v americké politice, od miliardářů, kteří vydělali na nízkých daních a oslabení ekologických norem.

Bratři Kochovi říkají, že chtějí skoncovat s pomocí podnikům a "kamarádským kapitalismem", a kritizují také "spolčení" mezi vládou, zákonodárci a podniky, které porušuje hospodářskou soutěž poskytováním dotací na základě pouhých osobních preferencí či momentální módy.

Ultraliberální postoje zlákaly stovky konzervativců, jako je James Von Ehr, který se naprosto staví proti "vměšování státu do hospodářské soutěže". Zklamala jej Republikánská strana, když za vlády bývalého prezidenta George Bushe (2000-2008) nechala prudce narůst vládní výdaje. Připojením se k síti Kochových milionář doufá, že znásobí palebnou sílu svých dolarů.

"Utrácím peníze, abych umožnil zvolení politiků, kteří zarazí mé obtěžování, obtěžování malých a středních podniků a omezování svobody," říká James Von Ehr. "Důvod, proč je tu tolik peněz v politice, tkví v tom, že politika má v naší společnosti příliš velkou moc. Všichni se chtějí chránit. V mém případě chci chránit svou firmu před zvýhodňováním (konkurence) a chránit svou osobní svobodu," dodal.

Tagy: zahraničí Spojené státy americká politika

Zdroje: ČTK,AFP