Bouřkové monstrum za sebou nechalo přes 70 obětí

- Aktuality autor: Danica Klein

VIDEO. Na severovýchodě USA pokračuje odklízení následků ničivé bouře Sandy, která si zde podle posledních bilancí vyžádala 72 obětí. Americký stát New York požádal federální vládu ve Washingtonu, aby zaplatila veškeré náklady na úklid a nápravu škod. Z ropného zařízení na severu New Jersey, jenž bylo kvůli bouři uzavřeno, unikla do okolních vod nafta. 

Hurikán Sandy

Hurikán Sandy,zdroj: AFP

"Nikdo nebyl zraněn a k žádnému dalšímu úniku po prvotní havárii nedošlo," oznámila společnost Motiva, která je společným podnikem firem Shell a Saudi Refining. NBC s odvoláním na pobřežní stráž informovala, že do vod mezi Sewarenem v New Jersey a newyorským Staten Islandem se dostalo 115.000 litrů nafty. Na likvidaci škod pracuje 200 lidí. 

Guvernér státu New York Andrew Cuomo požádal Obamu, aby federální rozpočet uhradil celou odhadovanou škodu ve výši šest miliard dolarů. Agentura Reuters připomněla, že rozpočet státu je omezen kvůli pomalému ekonomickému zotavení. Pokud Washington žádost schválí, bude to oproti loňsku významná změna. Tehdy federální vláda pokryla 75 procent nákladů na úklid po bouři Irene, která region zasáhla. 

O větší podíl federálních peněz požádali kvůli mimořádnému rozsahu bouře také dva senátoři ze sousedního New Jersey, jenž při úderu Sandy utrpěl největší škody. 


Ve 13 amerických státech, které bouře zasáhla, se do odklízení trosek a obnovy zapojilo 10.000 příslušníků národních gard. Bez proudu nadále zůstává šest milionů Američanů, dvě třetiny z nich žijí v New Yorku a New Jersey. 

V zasažené oblasti jsou stále odstaveny tři jaderné elektrárny, v řádu dnů by se ale k síti mělo připojit newyorské jaderné zařízení Indian Point. Energetické společnosti ujišťují, že nehrozí žádná jaderná havárie jako v japonské Fukušimě. Odstavené reaktory prý nevykazují žádné problémy. 

Murdoch věnuje milion dolarů

Doprava v New Yorku zůstává nadále ochromena. V úterý s omezeními obnovily provoz newyorské Kennedyho letiště a další mezinárodní letiště v newyorské oblasti - v Newarku v New Jersey. Newyorské letiště La Guardia, které bylo zaplaveno, se k nim dnes rovněž s omezeními přidává. 

Mediální magnát Rupert Murdoch na Twitteru oznámil, že jeho společnost News Corporation věnuje milion dolarů postiženým rodinám v New Yorku a New Jersey. Murdoch doufá, že se podobně zachovají i další společnosti.

Tagy: miliardy škody Hurikán Sandy

Zdroje: ČTK