Bouřka a silný vítr lámaly stromy, hasiči vyjížděli k poškozeným střechám

- Aktuality autor: Danica Klein

Páteční bouřky a silný vítr přidělaly práci hasičům, kteří hlavně čerpali vodu ze sklepů a odstraňovali popadané stromy. Vyjížděli i k poškozeným střechám. Počet událostí se v pátek oproti dennímu průměru zvýšil o 196 procent, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Ivana Svitáková.

Během pátku přešla přes území republiky od západu k východu zvlněná studená fronta doprovázená několika pásy intenzivních bouřek. Meteorologové na informačním webu uvedli, že nejvíce srážek registrovali na stanicích Hejnice na Liberecku, kde spadlo 49 litrů na metr čtvereční, a ve Šlapanech na Chebsku a Bedřichově v okrese Jablonec nad Nisou, kde napršelo shodně 43 litrů na metr čtvereční.

Na Liberecku řádilo tornádo

Nejsilnější náraz větru zaznamenali na stanici Milešovka - 26 metrů za sekundu, tedy téměř 94 kilometrů za hodinu. "Je pravděpodobné, že mimo meteorologické stranice se vyskytly větší nárazy větru vzhledem ke škodám, které vítr způsobil," uvedli meteorologové.

Možná nejdramatičtější byla v pátek situace v okolí Sychrova na Liberecku, kudy se odpoledne prohnalo podle místních obyvatel asi tornádo. Jeden člověk byl lehce zraněn, když ho vítr zvedl a mrštil jím o zhruba šest metrů dál o auto. Čtyřicetiletý muž měl štěstí, vyvázl jen z odřeninami, byl převezen k ošetření do nemocnice v Turnově.

Svitáková dnes uvedla, že hasiči vyjeli v pátek celkem k 687 událostem. Například v Přední Lhotě v okrese Nymburk 11 jednotek hasilo požár rozměrné stodoly a kůlen. Předběžná škoda činí 1,5 milionu korun, příčinu požáru hasiči vyšetřují.

Zdroje: ČTK