Borští Romové: Máme strach. Město jejich obavy vyvrací

- Aktuality autor: Danica Klein

Zástupci Romů v Novém Boru na Českolipsku, kde v neděli skupinka Romů napadla mačetami hosty v baru tvrdí, že se bojí případné akce extremistů.

Ve městě se v reakci nedávné násilí na pondělní odpoledne chystá poklidná demonstrace. Město tvrdí, že ono ani policie o žádné aktivitě extremistů v Novém Boru signály nemá.

Dospělý chlap neuhodí patnáctiletého

Incident v herně nastal poté, co obsluha žádala dva nezletilé romské mladíky, kteří chtěli hrát na automatech, aby jí ukázali občanské průkazy. Ti se prý s ženou začali hádat a jeden z hostů se jí zastal. Muži pak údajně mladíky z herny vyvedli. Romové tvrdí, že byl mladík napaden jako první, což reakci vyvolalo.

"Nesouhlasím s tím, co se stalo, ale nesouhlasím ani s tím, když dospělý chlap uhodí patnáctiletého chlapce," prohlásil předseda sdružení Štefan Gorol. Romové přivedli i svědkyni událostí, které útoku v herně předcházely, Helenu Koubovou. Ta prý viděla, jak muži mladé Romy vyhnali. "Ten člověk vyskakoval, že je špinavej, smrdí a aby opustil bar," prohlásila. Štefan Gorol z viny na útoku obvinil i servírku, která mladíky ho herny pustila.

Novoborský starosta Jaromír Dvořák, který na tiskovou konferenci přišel také, v diskusi se zástupci Romů řekl, že o nebezpečí extremismu nemá signály.

Neadekvátní jednání

Ve městě se o víkendu uskuteční pouť a na ni i na nedělní akci bude policie dohlížet. Nedávnou událost ale neváhal nazvat masakrem. "Odmítám jakékoliv omlouvání a zjednodušování těch událostí, které v neděli nastaly. To jednání bylo neadekvátní," prohlásil. Ve městě podle něj navíc zatím docházelo spíše ke konfliktům mezi dvěma romskými skupinami.

Policie má zatím tři z pěti útočníků z baru. Dva dopadla už dříve, třetí se sám přihlásil ve čtvrtek. Po zbývajících pátrá. Další z novoborských Romů, Dušan Gorol, prohlásil, že místní Romové útok odsuzují a chtějí spolupracovat na jeho objasnění, což ukázali už tím, že se jeden z hledaných přihlásil.

Pět minut ticha

Během vzrušené diskuse ale mimo jiné zaznělo i to, že útok údajně nedbale vyšetřovala policie, která prý zadrženého patnáctiletého mladíka nutila k přiznání bitím. Zjišťujeme reakci policie.

O plánované pondělní demonstraci místní Romové hovořili jako o "pochodu". Lidé se na akci, na které chtějí svůj postoj vyjádřit pěti minutami ticha, svolávají prostřednictvím Facebooku. Novoborská radní Zora Šepsová na tiskové konferenci prohlásila, že ji vyhlásily novoborské matky, které se obávají o své děti.

Tagy: Romové mesto extremismus

Zdroje: ČTK