Bombový útok na školu v Itálii. Sedm dětí zraněno, jedna studentka zemřela

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Výbuch nastražené bomby před střední dívčí odbornou školou v jihoitalském Brindisi dnes ráno podle agentury ANSA připravil o život nejméně jednu studentku a několik dalších zranil. Nemocnice, kam byly převezeny zraněné, ale popřela předchozí informace italských médií, že by zemřela ještě jedna dívka. Podle nemocnice je ve vážném stavu, ale naživu.

Exploze se ozvala ráno, když byly studentky shromážděny před školou a čekaly na začátek vyučování. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Škola nese jméno po manželce soudce Giovanniho Falconeho, který zemřel před 20 lety spolu s ženou a třemi strážci na Sicílii při útoku zorganizovaném mafií. Výročí atentátu připadá na 23. května a v Brindisi se dnes měl konat pochod proti mafii. Není jasné, zda dnešní útok s touto chystanou demonstrací souvisí.

Mohlo jít o mafii

Starosta Brindisi Cosimo Consales mafii z útoku ihned obvinil. "Je to bezprecedentní útok organizovaného zločinu," prohlásil.

Italská ministryně vnitra Anna Maria Cancellieriová se ale vyjadřovala zdrženlivěji a zdůraznila, že zatím nejsou žádné důkazy, které by mafii s explozí spojovaly. "Není to typická metoda pro mafii," řekla také k výbuchu. Podle ministryně je nyní především třeba získat bližší informace o pozadí útoku.

Záhy po explozi zemřela po převozu do nemocnice jedna dívka. Mezi sedmi zraněnými byly ale dvě další ve vážném stavu.

Bomba byla na zdi u školy

Podle agentury ANSA útočníci umístili nálož sestrojenou ze tří propanbutanových bomb a časovače na zídku u školy. Původní zprávy uváděly, že výbušné zařízení bylo v popelnici na pozemku budovy.

Podle internetových stránek deníku La Repubblica policie ihned po výbuchu školní budovu evakuovala. Na televizních záběrech jsou vidět černé ohořelé zdi budovy u vjezdu do objektu.

Starosta města Brindisi řekl televizi SkyTG24, že je to tragédie. Prezident Giorgio Napolitano útok odsoudil a školy v celé oblasti byly pro dnešek uzavřeny.

Tagy: Itálie bomba

Zdroje: ČTK