Bojovník za svobodu Snowden hledaný USA požádal o azyl v Rusku

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 16. 7. 2013 15:08) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Bývalý technik amerických tajných služeb Edward Snowden oficiálně požádal o dočasný azyl v Rusku. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na advokáta Anatolije Kučerenu, který pomáhal uprchlíkovi s vypracováním žádosti. Snowdena americké úřady stíhají za prozrazení tajných informací. 

Edward Snowden

Edward Snowden,zdroj: Isifa.com

"Snowden předal pracovníkovi Federální migrační služby v Šeremeťjevu žádost o poskytnutí dočasného azylu," řekl Kučerena. Podle advokáta se tak stalo přímo v tranzitní zóně, kterou uprchlík nemůže opustit, protože mu americké úřady zrušily platnost pasu. Ani teď prý nemůže překročit ruské hranice, protože si teprve podal žádost. "Podle zákona by se mělo rozhodnout během tří měsíců. Možná to ale vyřídí rychleji," odhadl Kučerena. 

Ale podle agentury RIA Novosti by Snowden už zanedlouho mohl tranzitní zónu opustit. Jakmile totiž dostane speciální osvědčení, že jeho žádost byla předběžně přijata k posouzení, bude moci svobodně cestovat po Rusku. Stát by se tak mohlo už během pěti dnů, zatímco vyřizování žádosti může trvat až tři měsíce. V případě zamítnutí žádosti se Snowden ještě bude moci postupně odvolávat k soudům různých instancí. Až do jejich konečného rozhodnutí nebude smět být vyhoštěn. 

Kreml se zdržel vyjádření. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov uvedl, že prezident je na cestách po vlasti a zabývá se domácími záležitostmi, zatímco o Snowdena se stará migrační služba. 

V případě, že by Snowden žádal o trvalý azyl, o žádosti by rozhodoval osobně šéf státu, v případě dočasného azylu je však prý procedura odlišná. 

Pokud jde o další perspektivy, Kučerena nabyl dojem, že Snowden se ještě nerozhodl, zda zůstane v Rusku, anebo odcestuje jinam. "V rozhovorech se mnou nic neříkal o tom, že by se chystal odjet do jiné země po získání azylu v Rusku. Soudě podle všeho, ještě se definitivně nerozhodl." 

Šéf prezidentské rady pro lidská práva Michail Fedotov se vyslovil pro udělení dočasného azylu v Rusku, dokud úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky nezajistí Snowdenovi průjezd do země, která mu poskytne stálé útočiště. 

Snowden pobývá v tranzitní zóně moskevského letiště Šeremeťjevo od 23. června, kdy přiletěl z Hongkongu po prozrazení tajného amerického programu Prism o sledování internetové a telefonické komunikace. Minulý pátek k sobě pozval skupinu ruských ochránců lidských práv a požádal je o pomoc při získání útočiště v Rusku, než bude moci odletět do Latinské Ameriky. Této schůzky se zúčastnil také Kučerena, který pak uprchlíkovi pomáhal právními radami při sepsání žádosti. 

Američan už dříve požádal o azyl dvě desítky zemí včetně Ruska, ale tuto žádost stáhl poté, co se dozvěděl o podmínce prezidenta Vladimira Putina, že by musel ukončit "protiamerickou činnost", tedy přestat zveřejňovat informace o americkém sledování internetové a telefonické komunikace. 

Putin tuto podmínku zopakoval i v pondělí, kdy obvinil Spojené státy, že zastrašováním všech zemí, aby neumožnily uprchlíkův přelet, vlastně zablokovaly Snowdena v Moskvě. 

Tagy: kauza Snowden

Zdroje: ČTK