Bojové akce v Libyi: Státy NATO nenašly shodu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Členské státy Severoatlantické aliance ve čtvrtek nenašly jednoznačnou shodu v tom, zda se aktivněji zapojit do operací proti útokům jednotek režimu Muammara Kaddáfího na civilisty v Libyi, jak to požadují Francie a Británie.

Česko by eventuálně bylo s to vyslat na žádost OSN do Libye zdravotníky, rozhodnutí však ještě nepadlo. 

Bojových akcí v Libyi se účastní šest z 28 zemí NATO - Belgie, Kanada, Dánsko, Norsko, Francie a Británie. Tyto státy vyzvaly k větší účasti ostatní členské země. Například Španělsko se ale aktivněji zapojit nehodlá. Itálie prý zváží žádost libyjských povstalců o zapojení svých sil, potřebovala by však prý slyšet přesvědčivé argumenty. 

Proti užití síly Rusko, Čína a spol

Proti užití síly v Libyi a na Blízkém východě se podle návrhu společného prohlášení na společném setkání vyslovila skupina rozvíjejících se velmocí Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika. Útoky aliančních sil podle nich rezoluce Rady bezpečnosti OSN nedovoluje. Francie, která útoky od počátku důrazně prosazovala, však kritiku odmítla. 

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen při setkání ministrů zahraničí členských států podotkl, že aliance bude v operacích pokračovat tak dlouho, jak to bude situace vyžadovat. NATO by podle něj potřebovalo několik bojových letounů k útokům na pozemní cíle navíc. Podle zdrojů NATO takových strojů denně chybí asi deset. Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová vyzvala alianci k jednotě, nijak však nenaznačila, zda by se USA mohly znovu účastnit náletů, jak to chtějí povstalci. 

Misuráta je na pokraji katastrofy

NATO ve čtvrtek provedlo údery v hlavním městě Tripolisu. Podle libyjských médií si vyžádaly oběti. Státní televize krátce poté ukázala libyjského vůdce, jak ve sportovním autě bez střechy projíždí městem. Záznam byl údajně natočen v době, kdy byla metropole bombardována. 

V obléhané západolibyjské Misurátě ráno zaútočily Kaddáfího síly. Útok si vyžádal nejméně 23 obětí včetně žen a dětí. Podle povstalců tu bez důraznějšího zásahu NATO hrozí masakr a podle aktivistů humanitární katastrofa. Do města míří loď pro další zahraniční migranty. 

Česko může vyslat zdravotníky

Velvyslanec ČR při NATO Martin Povejšil řekl, že pokud OSN požádá Evropskou unii o humanitární operaci na pomoc Libyi, Česko by ji zřejmě podpořilo vysláním zdravotníků. Praha však o tom ještě definitivně nerozhodla. 

O Libyi se jednalo také na mezinárodní konferenci v Káhiře. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun stanovil tři cíle ohledně severoafrické země: dosáhnout a udržovat příměří, zajistit humanitární pomoc a zahájit dialog o budoucnosti země. 

Británie zároveň informovala o vyřazení bývalého libyjského ministra zahraničí Músy Kúsy ze seznamu lidí, na které EU kvůli libyjské krizi uvalila finanční sankce. Kúsa minulý měsíc rezignoval na svou funkci a uprchl do Británie. Podle médií chce prozatím zůstat v Kataru, kde se ve středu zúčastnil mezinárodních jednání.

Tagy: operace utoky NATO kaddafi Libye

Zdroje: ČTK