Boje v Gaze pokračují. Nálet zasáhl i útočiště pro uprchlíky

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Při izraelských útocích na Pásmo Gazy zahynulo ve čtvrtek dalších nejméně 100 Palestinců. Nálet zasáhl i školu provozovanou OSN, která slouží jako útočiště pro uprchlíky. Jak uvedla BBC s odvoláním na palestinské zdroje, o život přišlo minimálně 15 osob a dalších 200 jich utrpělo zranění. 

(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek),zdroj: Getty Images

Šestnáctidenní konflikt si tak už vyžádal více než 800 obětí. Mezi mrtvými je 788 Palestinců, na izraelské straně pak 35 osob.

Americký ministr zahraničí John Kerry po jednodenní návštěvě odcestoval z Izraele bez dohody o příměří. Kromě Kerryho vyjednává o příměří i generální tajemník OSN Pan Ki-mun a egyptští prostředníci. Jeden z egyptských představitelů řekl, že by mohlo už o víkendu začít platit humanitární příměří, které umožní věřícím muslimům oslavit konec postního měsíce ramadánu. Svátek Íd al-fitr připadá na pondělí. Jeden z členů Kerryho delegace byl opatrnější, když řekl, že "informace o tom, že by příměří mohlo začít platit o víkendu, není přesná". 

Kerry, který je nyní v Egyptě, v souvislosti s pokračujícím úsilím o dosažení příměří hovořil po telefonu se svými protějšky v Kataru a Turecku. Doufá, že by mohli využít svého vlivu na Hamas a přimět ho souhlasit s klidem zbraní. Hnutí veškeré návrhy na příměří dosud odmítalo.

 

Britský ministr zahraničí Philip Hammond ve čtvrtek prohlásil, že Hamas musí souhlasit s humanitárním příměřím bez kladení si jakýchkoliv podmínek. Hammond je rovněž v Egyptě. 

O humanitárním příměří jednal do noci také izraelský bezpečnostní kabinet. Ministr vědy a technologií Jaakov Peri po schůzce prohlásil, že v nejbližších dnech se vojsko z Pásma nestáhne. "I když bude v platnosti humanitární příměří, budeme dále hledat tunely," sdělil. 

Radikální hnutí Hamas ve čtvrtek pokračovalo v raketových útocích a pět raket vystřelilo k Tel Avivu. Všechny ve vzduchu zneškodnila protiraketová obrana, ale sedm lidí utrpělo šok a dva se zranili při útěku do krytů. Hamas oznámil, že mířil na Ben Gurionovo letiště, které leží 19 kilometrů od telavivského centra. 

Podle armádní bilance je mezi palestinskými oběťmi více než 200 radikálů. 

Při jednom z izraelských útoků v Pásmu Gazy byla ve čtvrtek zasažena i škola provozovaná OSN, do které se kvůli bojům uchýlily stovky uprchlíků.

Podle slov ředitele místní nemocnice jsou zranění rozváženi do několika zdravotnických zařízení. "Takový masakr vyžaduje, aby se do pomoci zapojila víc než jedna nemocnice," uvedl Ajmán Hamdán, ředitel nemocnice v palestinském Bajt Hanúnu. 

Šéf OSN Pan Ki-mun uvedl, že je útokem zděšen. O život podle něj přišlo mnoho žen, dětí i zaměstnanců OSN.

"Okolnosti jsou stále nejasné. Útok nicméně ukazuje, jak je důležité zastavit zabíjení a zastavit ho okamžitě," dodal generální tajemník OSN. Stejného názoru je i šéf americké diplomacie John Kerry. "Všechny strany musí ještě znásobit své úsilí, aby byli ochráněni civilisté," uvedla mluvčí ministerstva zahraničí USA. 

Ve čtvrtek se podle izraelských sdělovacích prostředků u Chán Júnisu na jihu Pásma vzdala vojákům po dlouhém boji skupina 150 palestinských bojovníků, kteří pak byli zatčeni. 

Izraelská armáda využívá při pozemní operaci v Pásmu Gazy i bezpilotních letounů, které sbírají informace důležité pro pohyb vojáků, napsal izraelský list The Jerusalem Post. Právě tyto stroje identifikují, kde se nacházejí odpalovací rampy pro rakety i tunely ústící na izraelské území. "Jsme ve vzduchu 24 hodin denně, sedm dní v týdnů, každý den uskutečníme sto letů," citoval deník nejmenovaný zdroj ze specializované armádní jednotky. 

Tagy: Útok palestinsko-izraelský konflikt pásmo Gazy

Zdroje: ČTK