Boj s časem: U Nového Zélandu uvízla loď, uniká z ní nebezpečný topný olej

- Aktuality autor: Danica Klein

Záchranné týmy se snaží chvatně odčerpat topný olej z nákladní lodi Rena, která ve středu uvázla na útesu u pobřeží Nového Zélandu. Od té doby z ní už uniklo asi 20 až 30 tun ropného oleje a část z něj dorazila k pobřeží.

Rena, která patří řecké společnosti Costamare a plula pod liberijskou vlajkou, má trhlinu v boku a proraženou palivovou nádrž. Plavidlo vezlo kromě zhruba 1700 tun topného oleje i 2100 nákladních kontejnerů. Hned během prvních 24 hodin se olejová skvrna rozšířila do vzdálenosti pěti kilometrů od lodi a hlášeny byly první případy uhynulých ptáků.

Minimalizovat škody

Odčerpání oleje z uvázlé lodi je pro úřady prioritou, protože hrozí její rozlomení ve špatném počasí, které meteorologové na dnešek v oblasti předpověděli. Teprve po odčerpání topného oleje, které potrvá asi dva dny, bude možné začít s vykládkou lodi. Nakonec se prý záchranáři pokusí ji z útesu Astrolabe uvolnit.

Oblast Bay of Plenty, kde Rena najela na útes, patří mezi hlavní novozélandské turistické atrakce. Topný olej už zasáhl pláž v Tauranze, jejíž obyvatelé dostali od úřadů varování, aby nestupovali do vody.

Majitel lodi, řecká společnost Costamare, neposkytla podle zpravodajského serveru BBC News žádné vysvětlení, proč loď najela na známý útes; uvedla jen, že s místními úřady "plně spolupracuje s cílem minimalizovat škody".

Toxický účinek

Ministerstvo životního prostředí vyslalo na pláže pátrací týmy a otevřelo dvě záchranná střediska pro ptáky a další živočichy zasažené unikajícím olejem. Zatím v nich skončilo několik ptáků a tučňáků nejmenších (Eudyptula minor).

"Jsou pokrytí od hlavy po paty černou, lepkavou a mazlavou hmotou, která jim prosákla až na kůži," řekl Brett Gartrell z Novozélandského zdravotního střediska pro volně žijící živočichy. "Taky to spolykali a začínají být chudokrevní, což je součástí toxického účinku topného oleje," dodal.

Podle ochránců přírody je načasování nehody uprostřed hnízdní sezóny ptáků "katastrofální". Organizace Greenpeace se obává, že by únik topného oleje mohl ohrozit také velryby a delfíny přivádějící v této oblasti na svět mláďata.

Zdroje: ČTK