Boj politiků s korupcí můžete sledovat online

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Boj proti korupci v přímém přenosu. To, jak se prosazují protikorupční zákony lze už od dneška sledovat online v přímém přenosu. Cílem je "dohled" nad politiky, kteří se k potírání korupce zavázali. 

Oficiální web Rekonstrukce státu

Oficiální web Rekonstrukce státu,zdroj: Rekonstrukce státu

Veřejnost může na webu sledovat, kteří poslanci předkládají návrhy či je naopak blokují. Jednotlivé návrhy ve sněmovně vždy předem ohodnotí expertní skupiny k jednotlivým tématům. "Červenou kartu" dostane politik, který bude v klíčovém zákonu hlasovat proti svému slibu. Každý politik má navíc možnost se k hodnocení na webu vyjádřit.

Podle Nikoly Hořejše z iniciativy Rekonstrukce státu, jde o 165 poslanců, kteří před volbami právě tuto iniciativu podepsali. Jejím cílem je přijmout devítku protikorupčních zákonů.

"Není naším cílem psát za poslance zákony nebo za ně rozhodovat, jak někteří z nich namítají. Pouze upozorňujeme, co je v rozporu se závazkem, který sami dobrovolně podepsali," uvedl hlavní koordinátor Rekonstrukce státu Jiří Boudal.

Lidé mohou kromě jednotlivých politiků kontrolovat také přístup parlamentních stran k prosazování zákonů. Web bude hodnotit také návrhy na jednání sněmovních výborů, které jsou často neveřejné a umožňují předložit pozměňovací návrhy, které jdou proti smyslu projednávaného zákona.

Ze zákonů, které podpořila většina politických stran, jsou nyní čtyři v Poslanecké sněmovně. Ve středu může Sněmovna schválit změnu ústavy a rozšířit tak pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu. Proti nezávislé kontrole se staví pouze poslanecký klub ODS. V červnu bude Sněmovna schvalovat zákon o registru smluv, který zavádí povinnost zveřejňovat smlouvy státu, samosprávy a jimi ovládaných firem.

Tagy: Česko ČR politika Rekonstrukce státu

Zdroje: ČTK