Bohuslav Sobotka: Napětí ve společnosti nezmizelo, vláda by měla odejít

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Sociální napětí ze společnosti čtvrtečními protivládními demonstracemi nezmizelo a bude pokračovat, řekl dnes předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka.

V reakci na protesty, kterých se v několika městech ČR účastnily tisíce lidí, poznamenal, že demokratická vláda se nemá chovat arogantně a měla by buď výrazně korigovat své reformní plány, nebo odejít. ČSSD dnes předala vedení Poslanecké sněmovny návrh na hlasování o nedůvěře koaličnímu kabinetu.

Na protestních shromážděních iniciativy Holešovské výzvy, která požaduje demisi vlády, se ve čtvrtek odpoledne sešly na různých místech Česka tisíce lidí. Hlavními požadavky byly zastavení reforem, odchod koaliční vlády a také prezidenta Václava Klause.

Čtěte také: Protesty proti vládě: Vládo a Václave Klausi, podejte demisi!

"Lidé mají obavy z budoucnosti, nevěří, že tato vláda vede zemi správným směrem," interpretoval Sobotka čtvrteční protesty a připomněl, že řada transparentů například kritizovala chystané majetkové vyrovnání s církvemi.

Protesty, pokud budou v mezích zákona, podpořil také předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). "Veřejné projevy nespokojenosti českých občanů jsou adekvátní reakcí na arogantní chování koalice, která byla opakovaně upozorňována, že její kroky jsou nespravedlivé," uvedl bývalý odborářský boss ve svém prohlášení.

Pravicová koalice a její poslanci podle předsedy nejsilnější opoziční strany nemají "vůbec žádnou empatii, pochopení" pro problémy, do kterých se řada občanů v důsledků reforem a obtížné sociální situace dostává.

Lidé jsou dlouhodobě nespokojeni, vláda by měla skončit

Vláda by se podle Sobotky měla vrátit k sociálnímu dialogu a změnit podobu svých reforem, v klíčových věcech by měla také hledat shodu také s opozicí. "Takovouto změnu reálně čekat nemůžeme, proto nejlepší cestou je, aby vláda skončila," dodal Sobotka. Připomněl další chystané protivládní akce, z nichž první se má uskutečnit už v pondělí.

Podle někdejšího předsedy ČSSD a nynějšího šéfa NS-LEV 21 Jiřího Paroubka se ale ani ČSSD zatím nedokázala postavit do čela demonstrujících. "Lidé jsou nespokojeni, pauperizováni, zbídačováni reformami pravicové vlády a teď protestům začali dávat průchod," uvedl Paroubek s tím, že nynější situaci předvídal delší dobu.

Pokud prý vláda nebude svou politiku korigovat, napětí se bude stupňovat. "To je o to nebezpečnější, že není ani mezi stranami ani mezi odbory politická síla, která by se postavila do čela," řekl Paroubek s tím, že živelnosti protestů se "trochu obává".

Někdejší ministr vnitra a předseda vládních VV Radek John dnes novinářům řekl, že občanská společnost je "bohužel naštvaná pozdě". Do ulic podle něj bylo potřeba vyjít ve chvíli, kdy politici stát zadlužovali obřím dluhem. "To bylo asociální, šílené a likvidační vůči České republice," podotkl. Dluh podle něj vytvářeli politici ODS a ČSSD ve svých vládách v uplynulých letech.

Tagy: Vláda demonstrace nespokojenost vyjádření

Zdroje: ČTK